Prihlásenie
Užívateľské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísať recenziu na môj voz  +Vložiť inzerát

Volvo XC90 - vychádza z módy?

Testy
Martin Tichý | 17.10.2005
dalších 48 fotek
foto: autor
TipCars vám prináša ďalšiu motoristickú lahôdku! Buďte svedkami toho, ako sa luxusný severan v poslednom roku výroby popasuje s úlohou auta „pre všetko“! Má v zástupe najmodernejších SUV šancu?

TipCars vám prináša ďalšiu motoristickú lahôdku – počnúc týmto redakčným testom štartujeme sériu dlhodobých užívateľských testov Volva XC90! Buďte svedkami toho, ako sa luxusný severan v poslednom roku výroby popasuje s úlohou auta „pre všetko“! Má v zástupe najmodernejších SUV šancu?


Tvary karosérie rešpektujú tradičnú školu švédskeho dizajnu a charakteristické línie súčasných modelov Volvo.
Volvo vstúpilo do segmentu áut pre voľný čas veľmi opatrne a len nedávno, keď predstavilo svoje prvé sériovo vyrábané auto s pohonom všetkých kolies – model S70/V70 AWD a z neho odvodenú prvú generáciu V70 XC AWD. Úspech terénneho kombi prekvapil aj materskú automobilku a následník Cross Country si tak zaistil stabilné miesto po boku novej generácie V70. Toto bola ale iba predzvesť toho, čo malo prísť začiatkom roku 2001. Na detroitskom autosalóne sa v stánku Volvo predstavila štúdia veľkého SUV, z ktorej zakrátko vznikol sériový automobil – XC90 AWD. Dnes je starnúca XC90 rovnako zaujímavá ako pred tromi rokmi, ale z iného uhla pohľadu. Má vedľa nového Audi Q7, či Mercedesu M-Klasse ešte čo ponúknuť? V prvom momentne ma napadá štýl a charizma, ktorou je Volvo jedinečné. Určite môže ponúknuť zaujímavý pomer ceny a úžitkovej hodnoty, ale aj technickú zrelosť, ktorá je zatiaľ Q7 cudzia (i keď má veľa komponentov základ v koncernových bratrancoch).

TIP: DLOUHODODBÝ TEST Volvo XC90 D5

Napriek nespornej nadčasovosti deväťdesiatky a nadpriemerne dlhému životnému cyklu automobilov Volvo už finišujú prípravy faceliftu zameraného na vyhladenie vrások. Technika populárneho vikinga ostane bez podstatných zmien, veď len pred pár mesiacmi sa pod kapotou objavilo silnejšie naftové srdce D5, osvedčený systém pohonu oboch náprav Haldex uvolnil miesto špičkovému Haldex II a interiér dostal novú radu exkluzívnych čalúnení Inscription.

Volvo XC90 a vybraté konkurenčné modely

 

Volvo XC90

 

BMW X5

 

Mercedes M

 

VW Touareg

 

Motor

 

2,4 D5

 

3,0d

 

280 CDI

 

2,5 R5 TDI

 

Max. výkon (kW pri ot./min)

 

136/4000

 

160/4000

 

140/4000

 

128/3500

 

Max. točivý moment (Nm pri ot./min)

 

400/2000-2750

 

500/2000-2750

 

440/1800-3000

 

400/2000

 

Zrýchlenie 0-100km/h (s)

 

10,9

 

8,3

 

9,8

 

12,4

 

Max. rýchlosť (km/h)

 

195

 

210

 

205

 

184

 

Priemerná spotreba (l)

 

8,2

 

8,6

 

9,4

 

9,8

 

Rozmery d/š/v (mm)

 

4798/1898/1743

 

4667/1872/1715

 

4780/2127/1815

 

4754/1928/1726

 

Rázvor (mm)

 

2857

 

2820

 

2915

 

2855

 

Min/max batožinový priestor (l)

 

483/1837

 

465/1550

 

500/2050

 

555/1570

 
Cena v zrovnateľnej výbave (Kč)

1 475 000,-

 

1 479 100,-

 

1 475 000,-

 

1 299 900,-

 

Karoséria


Vydarený dizajn sa významnou mierou podpísal na predajnom úspechu XC90.
Ísť po diaľnici z Prahy do Bratislavy a nestretnúť zopár „pretekárov“, ktorí sa ešte v Prahe zaradili do ľavého pruhu, vyhodili blinker a nastavili tempomat na 180 km/h je skoro nemožné. A tak vo chvíli, keď vás závratnou rýchlosťou predbieha nablýskaný Touareq, alebo X5ka neostáva nič iné, len sa pousmiať nad predstavou, ako tomu človeku pokazí deň iný, rýchlejší „pretekár“. S Volvom XC90 netreba riskovať život na diaľnici, ani to zakaždým „osoliť“ na svetlách v meste, a predsa sa budú hrdí majitelia rýchlych teréniakov tváriť kyslo. Stačí, keď sa deväťdesiatka postaví vedľa niektorého z nich a jej proporcie začnú ožívať. Zrazu sa zdá dlhšia, širšia, vyššia než ju poznáte (hotový batmobil), a X5ku si v zástupe áut už viac nikto nevšimne...

Tvary karosérie rešpektujú tradičnú školu švédskeho dizajnu a charakteristické línie súčasných modelov Volvo. Prednej časti dominuje rozmerná maska chladiča, zakomponovaná do skoro kolmej prednej steny, ktorú odľahčujú zaujímavo tvarované svetlomety. Celok pôsobí veľmi robustným dojmom a obzvlášť výrazne sa vyníma v spätných zrkadlách iných áut (čo má zaujímavý psychologický efekt). Od svetiel sa pozdĺž auta tiahne „volvácky“ prelis, zakončený typickými zadnými svetlami. Žiadne nečakané prekvapenia, je to Volvo každým kúskom.


Od svetiel sa pozdĺž auta tiahne „volvácky“ prelis, zakončený typickými zadnými svetlami.
Vydarený dizajn sa významnou mierou podpísal na predajnom úspechu XC90 (v Európe bola prvé dva roky produkcie bežná čakacia doba 9-13 mesiacov), a práve dizajnu sa najviac dotkne budúcoročná modernizácia. XC90 je totiž posledné Volvo, ktoré s výnimkou vrcholného modelu V8 a špičkovej výbavy Executive, nešetrí nelakovanými plastovými dielmi, ktoré sa už medzi smotánkou nenosia (i keď majú neodškriepiteľné opodstatnenie).

+ stále atraktívny vzhľad

+ pôsobí robustne, ale nie ťažkopádne

+ s ničím si ho nepomýlite

- nemoderné nelakované lišty

- malá možnosť individualizácie

Interiér


Ocitol som sa vo svete, kde všetko podlieha jedinému zákonu – pohode za volantom.
Otváram dvere novučičkej deväťdesiatky vo výbave Summum, cítim ako na mňa dýcha atmosféra švédskej solídnosti, a v tejto chvíli by mi nebola milšia nemecká dokonalosť, japonská precíznosť, ani francúzska príťažlivosť. Tep sa mi zrýchľuje v očakávaní niečoho výnimočného a ja sa do sýtosti opájam zmesou vôní interiéru. Decentná kombinácia svetlých a tmavých plastov, oživená hliníkovým dekórom nevyzerá zle, ale dojem luxusu vo mne zrovna nenavodzuje. Zato pekne tvarované sedadlá, potiahnuté jemnou, krémovou kožou by sa nemuseli hanbiť ani v Range Roveri! Bez ďalších rečí vyskakujem za volant a príjemne masívnym (pre istotu hliníkovým) madlom zatváram dvere. Ocitol som sa vo svete, kde všetko podlieha jedinému zákonu – pohode za volantom.

Podobnú auru nevyžaruje BMW X5, ani ťažkopádny VW Touareg z ktorého má človek v prvej chvíli akurát tak strach. Upravujem si polohu za štvorramenným volantom s veľkým rozsahom nastavenia, ale nemôžem sa príjemne uvelebiť. Vadí mi príliš skoro začínajúca strecha, ktorú mám v zornom poli a vyšší posed, ktorý je v protiklade s relatívne nízkou palubnou doskou. Mením sklon operadla, výšku a uhol sedáku, hrám sa s elektrickým nastavovaním sedadla, až mi panel s ovládačmi ostal v ruke... Nechápavo hľadím na ten zjav a bez problémov nasadzujem panel späť


Riešenie širokého stredového panelu, na ktorý plynulo naväzuje vysoká stredová konzola pripomína viac osobný automobil, než „esuvéčko“.
na svoje miesto. Snažím sa prísť na iné myšlienky a radšej si obzerám pomaly klesajúci stredový panel s tradičným, „volváckym“ rozložením ovládacích prvkov do logických celkov. Pod výduchmi ventilácie je umiestnené interaktívne centrum s autorádiom, zásobníkom na šesť CD a autotelefónom. Rádio Alpine so systémom Dolby Surround Pro Logic II, deviatimi reproduktormi a zosilňovačom 4 x 70 Wattov reprodukuje zvuk špičkovej kvality. Zvuk, ktorý dokáže miláčika na štyroch kolesách premeniť na mobilnú koncertnú sieň s lepším ozvučením než vaše domáce kino. Zabudovaný telefón využíva systém duálnych telefónnych SIM kariet, mikrofón s reproduktorom pre hlasné odpočúvanie a slúchadlo pre súkromné hovory (akurát sms sa dajú písať len keď auto stojí). V prvom momente som mal obavy ako sa v toľkej elektronike „vysomárim“, ale ovládanie všetkých funkcií je veľmi jednoduché a intuitívne. Vodič si na väčšinu úkonov vystačí s tlačidlami na volante, prípadne s dvomi centrálnymi otočnými ovládačmi, ktoré zobrazujú potrebné informácie sa na displeji v hliníkovom rámčeku. V spodnej polovici panelu sa nachádzajú tlačidlá ventilácie, ktoré vyzerajú neštandardne, ale rýchlo sa na ne zvyká a minimálne odvádzajú pozornosť od riadenia auta.


Na úkor batožinového priestoru sa zmenšil priestor na zadných sedadlách, ktorý nie je moc veľkorysý.
Riešenie širokého stredového panelu, na ktorý plynulo naväzuje vysoká stredová konzola pripomína viac osobný automobil, než „esuvéčko“. Za kožou potiahnutou hlavicou radiacej páky sú schované držiaky na poháre a popolník, slúchadlo a praktický box s lakťovou opierkou. Box má dve odkladacie schránky, pre zadných cestujúcich môže poslúžiť ako stolík s popolníkom a držiakom pohárov a navyše je demontovateľný, čím sa z neho stáva malý autotrezor. S odkladacími priestormi to inak v XC90 nie je moc slávne. Pred spolujazdcom je len malá uzamykateľná schránka, do ktorej sa nezmestí ani manuál od auta, ktorý sa preto presunul do kapsy v prednom sedadle. Kapsy sú zozadu sedadiel dvojité a nechýbajú ani z prednej strany, na sedákoch. Vo dverách sú umiestnené v prvom rade veľké reproduktory, ale svoje miesto si v nich našli aj odkladacie priehradky s držiakom pet fliaš. Suma sumárum je z tohto pohľadu zaujímavejší batožinový priestor s dvojitou podlahou, do ktorej sa dajú schovať najrôznejšie vecičky. Prístup do kufru je sťažený dvojdielne sa otvárajúcimi zadnými dverami (takže nadávate na všetko, čo sa odkotúľalo na druhý koniec kufru) a vysoko položenou nakladacou hranou, ale nesklame obrovský vstupný otvor a viac než dostatočný objem. Variabilita interiéru je príkladná, zadné sedadlá sa sklápajú v pomere 40:20:40 a sklopiť sa dá aj operadlo spolujazdca na prednom sedadle.


Prístup do kufru je sťažený dvojdielne sa otvárajúcimi zadnými dverami (takže nadávate na všetko, čo sa odkotúľalo na druhý koniec kufru).
Na úkor batožinového priestoru sa zmenšil priestor na zadných sedadlách, ktorý nie je vzhľadom na celkové vonkajšie rozmery moc veľkorysý. Je to daň za nadštandardnú, sedemmiestnu konštrukciu interiéru a veľmi robustnú karosériu. Touareg je ku svojim pasažierom na zadných sedadlách štedrejší do dĺžky, XC90 ho doháňa v šírke a výške. Za volantom je situácia vyrovnaná, miesta je vo všetkých smeroch hojnosť. Prekvapivý priestorový handicap Volvo vyrovnáva kvalitou sedadiel, ktoré sú optimálne tuhé a výborne držia telá pasažierov v zákrutách. Výhrada môže smerovať ku kratším sedákom, než je u Volva zvykom a absencii zadnej lakťovej opierky. Kvalita vypracovania a použitých materiálov je na prvotriednej úrovni, všetky diely spolu presne lícujú a sú príjemné na dotyk.

+ bohatá výbava

+ kvalita vypracovania a použitých materiálov

+ výborná ergonómia

+ kvalita sedadiel

- malé odkladacie schránky

- menej miesta na dĺžku

- príliš veľa hliníkovej dekorácie

Motor


Silu motoru je cítiť už od 1500 otáčok a od 1700 otáčok dodáva autu slušnú dynamiku, ktorá nepoľavuje do 3500 ot./minútu.
Volvo patrí medzi automobilky, ktoré nemajú dlhoročnú tradíciu vo výrobe naftových motorov a až dopyt trhu ich donútil brať túto motorizáciu vážne. Prvá generácia turbodieselu vlastnej konštrukcie bola predstavená na prelome tisícročí a hneď sa zaradila medzi tie najlepšie pohonné jednotky vo svojej objemovej kategórii. Výkon 120 kW a točivý moment 340 Nm sa výborne vynímal v modely S60 a úplne stačil aj na relatívne ťažkú V70, ale s vyše dve tony ťažkou XC90 mal plné ruky práce. Tento rok konečne dostala aj deväťdesiatka adekvátny naftový agregát, ktorý sa nachádza pod kapotou testovaného exempláru.

TIP: Predstavenie Volvo XC90 V8

Druhá generácia celohliníkového päťvalca D5 posilnila použitím nového, elektronicky riadeného turbodúchadla na 136 kW a o prírastok 60 Nm sa postaralo väčšie obežné koleso kompresoru. Zmenami prešiel ale celý motor – geometria lopatiek, objem spaľovacej komory, vstrekovací systém, chladenie turba, aj systém žhavenia. Nechýba štandardne dodávaný filter pevných častíc, s ktorým motor spĺňa najprísnejšie ekologické normy. D5 sa kombinuje s šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a v príprave je šesťstupňový automat.


Testovaný exemplár je spriahnutý s manuálnou prevodovkou s krátkymi dráhami a presným chodom.
Testovaný exemplár je spriahnutý s manuálnou prevodovkou s krátkymi dráhami a presným chodom. S motorom si výborne rozumie, sprevodovanie prvých piatich stupňov je kratšie, naopak šestka je vyloženie „diaľničný“ prevod. Nafťák zo všetkých síl utajuje svoj pôvod, ktorý sa dá začuť len pri studených štartoch. Vo všetkých ostatných režimoch je motor výborne odhlučnený a podobne ako predchádzajúca D5 svojím prejavom silne pripomína benzínové agregáty. Silu motoru je cítiť už od 1500 otáčok a od 1700 otáčok dodáva autu slušnú dynamiku, ktorá nepoľavuje do 3500 ot./minútu. S XC90 sa dá jazdiť veľmi svižne, ak sa otáčky pohonnej jednotky udržujú v rozmedzí od 2000 do 2750, kedy motoru supluje prepĺňanie a maximálny točivý moment. Prechod medzi vrcholom točivého momentu a narastajúcim výkonom prebieha bez nepríjemného „trhnutia“ a subjektívneho pocitu poklesu elánu motoru.

Po 2500 kilometrov dlhej testovacej trase zo Žiliny do Frankfurtu a späť, aute obsadenom štyrmi dospelými pasažiermi a ich batožinou, dosahovala priemerná spotreba hodnotu 9,5 l. Veľký podiel na tejto ceste mali diaľnice, ale aj pár zápch v Nemecku a posúvanie sa od semaforu k semaforu v meste. Na šiesty prevodový stupeň točí motor pri 130 km/h 2300 otáčok, pri 160 km/h 3000 otáčok. Pravidelné využívanie potenciálu „dvaapóllitra“ sa zákonite podpíše na vyššej spotrebe, ktorá sa prehupne cez 10 litrov. Naopak najnižšia dosiahnutá spotreba počas testu bola 7,5 litra, pri ekonomickom jazdení po prázdnych okreskách. Pri bežnom štýle jazdenia, sa dá kalkulovať so spotrebou v rozmedzí 8 – 9 l/100 km, čo je vzhľadom na skoro surový motor testovaného auta slušná hodnota.

+ výborné odhlučnenie

+ priebeh krútiaceho momentu a výkonu

+ rozumná spotreba

- pár koní navyše by neuškodilo

Jazdné vlastnosti


Jazdné vlastnosti na bežnej ceste sa v mnohom nelíšia od osobných áut – to som skonštatoval už po pár kilometroch za volantom.
Platforma totožná s limuzínou S80 je zárukou zaujímavých zážitkov za volantom, zároveň však jasne stanovuje limity XC90. Vysoký podvozok, pohon oboch náprav a stabilizačný systém DSTC vedia byť veľmi nápomocní pri zdolávaní prekážok na poľnej ceste, ale do ťažšieho terénu Volvo nepatrí. Handicapom nie sú ani tak nájazdové uhly, pretože vďaka relatívne krátkym previsom sú celkom slušné, ani kríženie náprav, ktoré je v kategórii SUV jedno z najlepších, ani brodivosť, pretože nasávanie vzduchu do motoru je riešené z vrchu, ale vysokorýchlostné, nízkoprofilové cestné pneumatiky. Pre väčšinu majiteľov bude dôležité správanie sa XC90 na snehu, ktoré by vďaka druhej generácii systému Haldex malo byť príkladné (budeme vás informovať v pravidelnom dlhodobom teste). Pohon oboch náprav s funkciou Instant Traction podstatne zlepšuje rýchly rozjazd a trakciu na klzkých povrchoch tým, že už pri rozjazde je k dispozícii 80 Nm.

TIP: OFFROAD EXPEDÍCIA Land Rover Discovery 3


Vysoký podvozok, pohon oboch náprav a stabilizačný systém DSTC vedia byť veľmi nápomocní pri zdolávaní prekážok na poľnej ceste.
Jazdné vlastnosti na bežnej ceste sa v mnohom nelíšia od osobných áut – to som skonštatoval už po pár kilometroch za volantom, ktorý veľmi dobre padne do ruky. Postupne prestávam vnímať aj nízku strechu, ktorá mi vo výhľade vadila pri prvom kontakte s autom (nakoniec sa mi podarilo upraviť si polohu sedadla). Motor má slušnú chuť do života, čo Cross Country zabezpečuje prekvapivú svižnosť, sprevádzanú svišťaním turbodúchadla. Vyššie položené ťažisko a s tým spojené väčšie náklony karosérie sú účinne eliminované elektronickým systémom RSC, ale fyzika nie je cudzia ani Volvu a preto je treba mať na pamäti najmä veľkú hmotnosťou auta. Brzdy účinne krotia silu motoru, ich nástup je okamžitý a ani po opakovanom brzdení nemajú tendenciu vädnúť.

Napriek vyspelému podvozku a plejáde elektronických anjelov strážnych je XC90 v prvom rade pohodlný krížnik ciest, ktorý dokáže posádku výborne odizolovať od rušivého okolitého sveta a rozmaznávať v komfortných sedadlách. Podvozok je naladený primerane komfortne a z kľudu ho nevyvedie ani vysoká rýchlosť, séria pozdĺžnych nerovností, či vyjazdené koľajnice, ktorých je na našich cestách dostatok.

+ výborný podvozok

+ špičkové elektronické systémy

+ ľahké riadenie

- zreteľná hmotnosť auta


Napriek vyspelému podvozku a plejáde elektronických anjelov strážnych je XC90 v prvom rade pohodlný krížnik ciest.
Volvo XC90 stále patrí ku špičke vo svojom segmente, dokáže uspokojiť aj veľmi náročných zákazníkov s protikladnými požiadavkami. Je príjemný spoločník na dlhé cesty, ktorý vás bezpečne a pohodlne dopraví včas na miesto. Čo viac si želať?

Hodnotenie
Brzdy
1
Design
2
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
3
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
2
Prostornost
2
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
2
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.5
* Hodnotenie podľa známky od 1 do 5 ako v škole, kde 5 je najhorší výsledok a 1 je najlepší výsledok
Technický popis
Karoserie
Typ
SUV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4798
Šířka (mm)
1898
Výška (mm)
1743
Rozvor (mm)
2857
Rozchod kol vpředu (mm)
1634
Rozchod kol vzadu (mm)
1624
Světlá výška (mm)
218
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
613/1837
Motor
Typ
Turbodiesel
Počet válců
5
Zdvihový objem (ccm)
2401
Vrtání x zdvih (mm)
81 x 93,2
Kompresní poměr
17,3:1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
136 (185)/4000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
400/2000-2750
Spotřeba
Město
10,6
Mimo město
6,8
Kombinovaná
8,2
CO2 (g/km)
217
Palivová soustava
Palivo
Nafta
Objem nádrže (l)
68
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
10,9
Max. rychlost (km/h)
195
Převodovka
Typ převodovky
Manuální
Počet rychlostních stupňů
6
Hodnotenie článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnocené: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
dattlik, 21.10.2005 07:59
Volvo že nemá tradici ve výrobě naftových motorů???? :)))
Doufám,že to bylo míněno pouze na osobní automobily,jinak bych se tomu musel ze srdce zasmát.
RnaliM, 21.10.2005 22:47
Ked mam 6 3/4 ft. tak sa nestazujem na vysku strechy. To potom vyhovuje len Scania
Passat, 23.10.2005 20:05
Nemáte zač,rád sem pomohl
martas - redakcia TipCars, 23.10.2005 23:41
Iste som mal na mysli Volvo Cars, nie Volvo Corp. Uznate, ze naftak v S60 je ine kafe, nez naftak v FH16... V dobach, ked do 240tok davali naftove motory z VW LT vo Svedsku tvrdili, ze plyn patri do sporaku, nafta do traktoru a benzin do auta.
A ja som byval hrdy zastanca tejto teorie...
martas - redakcia TipCars, 23.10.2005 23:42
:))
vstúpiť do diskusie
vložiť príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů