Prihlásenie
Užívateľské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísať recenziu na môj voz  +Vložiť inzerát

Land Rover Discovery 3 - Offroad expedícia (VIDEO)

Testy
Martin Tichý | 23.05.2005
dalších 72 fotek
foto: VZ
S príchodom prvých teplých dní skrsla v redakcii myšlienka zorganizovať off-road expedíciu, prostredníctvom ktorej by sa overila zdatnosť trojčlenného redakčného teamu a schopnosti vyhlásenej terénnej štvorkolky.

S príchodom prvých teplých dní skrsla v redakcii myšlienka zorganizovať off-road expedíciu, prostredníctvom ktorej by sa overila zdatnosť trojčlenného redakčného teamu a schopnosti vyhlásenej terénnej štvorkolky. Samotným prípravám predchádzal náročný výber trasy expedície, jej účastníkov a automobilu.

Prihláška, podrobný dotazník, medzinárodný výber v kancelárii šéfredaktora Karla, ďalší výber v Krušovickej hospodě, celý zdĺhavý proces s jediným cieľom – nájsť najlepších z najlepších.

Prvý výber


Nekorunovaný kráľ prestížneho podniku Camel Trophy vo svojej tretej generácii
Vhodné prostredie, kde by bolo možné celú akciu uskutočniť a pritom sa z bezpečnostných dôvodov príliš nevzdialiť od domovskej Prahy hľadáme v Stredočeskom kraji (expedícia je o to náročnejšia, že ju musíme absolvovať bez doprovodného vozidla). Výber padol na Benešovsko! Na relatívne malej ploche sa tu nachádza veľká rozmanitosť terénu, povrchov a aj kúsok nikým nedotknutej prírody – človek by neveril, že sa nachádza len pár kilometrov od veľkej stredoeurópskej metropoly.

Dať dokopy schopnú partiu ľudí, ktorí „To“ chceli skúsiť nebol problém. Bez debaty bol vybratý náš skúsený kameraman Dušan, ktorý je na podobné akcie ako stvorený. Druhý člen posádky, skvelý priateľ a kolega Wilino plnil úlohu človeka „pre všetko“. Moja maličkosť bola po absolvovaní cezpoľného behu, orientačného behu a nočného behu vybratá do role „náčelníka“.

Druhý výber


Pomýliť si toto auto s iným je snáď úplne nemožné
Kvalitné vybavenie je polovica úspechu každej výpravy. V plejáde SUV a „moderných“ off-roadov je dnes problém nájsť nefalšovaný terénny automobil. Pokiaľ sa k požiadavkám na nekompromisné jazdné vlastnosti v teréne pridajú aj požiadavky na plnohodnotné každodenné použitie, výber sa zúži na jediné vozidlo: Land Rover Discovery 3. A pretože hľadáme najlepšieho z najlepších, zvolili sme päťmiestnu verziu V8 4,4 SE. Veď akému inému automobilu „dať do réžie“ celú akciu, než nekorunovanému kráľovi prestížneho podniku Camel Trophy v jeho najnovšej, tretej generácii. Klasická britská automobilka neprichádza so zbrusu novými modelmi často a aj preto jej novinky musia spĺňať viac kritérií, aby obstáli v boji s rýchlo sa obmieňajúcou konkurenciou. Podobne tomu je aj v prípade Discovery 3, ktorý je prešpikovaný najmodernejšími technológiami a sám prináša viacero unikátnych noviniek.

 

Land Rover Discovery 3

 

Jeep Grand Cherokee

 

Land Rover Range Rover

 

Toyota Land Cruiser 100

 

Motor

 

V8 4,4

 

V8 5,7 HEMI

 

V8 4,4

 

V8 4,7

 

Výkon (kW/ot.)

 

220/5500

 

240/5200

 

210/5400

 

175/4800

 

Max.točivý moment (Nm/ot.)

 

435/4000

 

500/4000

 

440/3600

 

434/3600

 

Zrýchlenie(0-100km/h) (s)

 

8,6

 

7,1

 

9,2

 

11,2

 

Max. rýchlosť (km/h)

 

195

 

210

 

208

 

180

 

Priemerná spotreba (l)

 

15,0

 

13,2

 

16,2

 

16,3

 

Rozmery (d/š/v) (mm)

 

4835/1915/1887

 

4742/1862/1759

 

4950/1956/1836

 

4890/1940/1880

 

Min/max batožinový priestor (l)

 

1260/2558

 

978/1909

 

535/1756

 

1318/2212

 

Svetlá výška (mm)

 

185/240

 

210

 

285

 

220

 

Brodivosť (mm)

 

700

 

-

 

500

 

700

 

Nájazdové uhly p/z

 

37/29

 

34,1/27

 

35/27

 

34/26

 

Prechodový uhol

 

28

 

20,6

 

30

 

25

 

Cena v zrovnateľnej výbave (Kč)

 

1 799 000,-

 

cca. 1,9 mil.

 

2 549 000,-

 

2 430 000,-

 

TIP: nový Land Rover Discovery 3

Prekvapivo bezproblémový priebeh príprav začalo kaziť nevyspytateľné počasie...

Info denník Benešovsko 18.4. – 22.4.2005

Dátum Správa 
18.4.V pondelok ráno to s počasím nevyzerá vôbec dobre, silné lejaky sprevádza rýchly pokles teploty až o 10˚C a my sme nútení prehodnotiť itinerár. Veci majú pomalý priebeh, čakáme na prevzatie dohodnutého auta, ktoré sa pretiahlo až na neskoré poobednajšie hodiny. Snáď sa počasie umúdri a my stihneme všetko nachystať.
 Balím posledné veci, rezervný fotoaparát a batérie, zajtra vyrážame! Prvé dojmy z Discovery sú ohromné. Pomýliť si toto auto s čímkoľvek iným, čo dnes jazdí po našich cestách, je snáď úplne nemožné. Štýlové tvary sa nebudú páčiť každému (ono, toto auto ani nie je určené pre každého), sú ale podstatne uhladenejšie a modernejšie než design predchodcu, z ktorého si vzal tradičné prvky ako stupňovitú strechu, tretie bočné okno, či čierne predné a stredné stĺpiky. Prednou maskou chladiča a typickými prednými svetlami nezaprie svoju príbuznosť s väčším a luxusnejším Range Roverom, oproti ktorému pôsobí podstatne kompaktnejšie, ale o moc menší nie je. Väčšie vonkajšie rozmery a v triede kompaktných off-roadov extrémne dlhý rázvor by sa mali pozitívne podpísať aj na veľkorysosti vnútorného priestoru.
 

+ štýlový a zároveň moderný design

+ rekordne dlhý rázvor

- až príliš chlapský vzhľad

 
19.4.Budím sa do krásneho rána. Počasie sa dnes konečne umúdrilo a ja sa budem môcť v kľudne zoznámiť s „funkcionalistickým zázrakom“, ktorý nás bude po zvyšok týždňa sprevádzať.
 Nová generácia má o poznanie širšie dvere a vďaka možnosti zníženia svetlej výšky do nástupnej polohy je „krkolomné štveranie“ za volant minulosťou. V tejto triede áut je omnoho bežnejší pocit „topenia sa“ za volantom, keď sa aj vysokí ľudia musia naťahovať za elektrickým ovládaním okien (nedajbože zrkadiel), či ovládaním veľkého dotykového displaya (nedajbože sa dotýkať spolujazdca). Na predných sedadlách je miesta na rozdávanie, posádka už nie je „nalepená“ na čelné sklo, ani na výplne bočných dverí, ktoré pôsobia trochu „odfláknutým“ dojmom (pôvodne som chcel použiť slovné spojenie lacným dojmom, ono je to skôr ale určitá neokázalosť). Tento zbytočne degradujúci dojem mám aj zo zvyšku inak precízne vypracovaného interiéru, ktorý tak svojim pojatím pripomína akýsi „Range Rover pre chudobných“. Všetkými farbami „hrajúce“ tvrdé, ale kvalitné plasty pôsobia sviežo a útulne, navyše sa ľahko umývajú – čo je vlastnosť, ktorú oceníte pri každej expedícii. Trochu horšie to už bolo s kvalitou vypracovania viacerých drobností (ako dvierka popolníku), ktoré častým používaním už po pól roku a necelých 20tis km vykazujú neúmerné opotrebovanie. Mám dojem, že kritika príliš vysokej ceny Discovery 3 je opodstatnená. Otváram teda cenník a zisťujem, že v štandardnej výbave osemvalca je šesťstupňový sekvenčný automat, vzduchové pérovanie so systémom Terrain Response, kompletná bezpečnostná výbava (s výnimkou aktívnych opierok hlavy, ktoré sa nedajú objednať ani za príplatok), trakčný systém ETC, stabilizačný systém DSC, xenónové svetlá, automatická klimatizácia a položky so symbolom „S“ tu zďaleka nekončia. Sú to síce veci, ktoré človek očakáva v štandardnej výbave auta za 1,8 mil korún automaticky, ale zároveň vyvracajú tvrdenie, že cena Discovery je neprimeraná.
 Príjemne sa usadiť za „chlapsky“ veľký volant s hrubým vencom nebude robiť problém ani vašej polovičke, ten sa totiž dá rovnako ako sedák vodičovho sedadla nastavovať v oboch osiach v dostatočne veľkom rozsahu. Sedadlá sú v prvom rade komfortné, čo je veľké plus na dlhých cestách, ale v teréne neposkytujú telu dostatočnú oporu a vyšším ľuďom môžu vadiť príliš krátke sedáky. Ergonómia stredového panelu je dobrá, tlačidlá sú rozmiestnené do logických celkov v ktorých sa ľahko orientuje, akurát ovládanie vetrania mohlo byť umiestnené vyššie aby neodvádzalo pozornosť od riadenia vozidla. Dotykový display v hornej časti palubnej dosky je síce v zornom poli vodiča, ale jeho ovládanie nie je poruke, podobne ako nešťastne umiestnené ovládanie okien a zrkadiel. Kvôli veľkým vzdialenostiam v aute si človek rýchlo osvojí praktické ovládanie základných funkcií na štvorramennom volante. Jeden z najzaujímavejších logických celkov stredového panelu a vlastne celého auta sa nachádza pred robustným voličom automatickej prevodovky CommandShift. Systém Terrain Response je novodobý revolucionár sveta terénnych štvorkoliek, ktorý umožňuje nastavenie podvozku a zladenie motoru s prevodovkou s ohľadom na podmienky a náročnosť terénu. Tento mozog automobilu a poslušný sluha zároveň dokáže jednoduchým otočením príslušného ovládača urobiť aj z neskúseného vodiča nekompromisného profesionála off-road. Jednou z piatich polôh ovládača sa dá nastaviť buď režim pre jazdenie na spevnenej ceste, tráve/štrku/snehu, blate a vyjazdených koľajniciach, piesku, alebo kamenistom teréne. Ďalšie tri pridružené ovládače slúžia na reguláciu svetlej výšky, aktivovanie systému kontrolovaného zjazdu prudkých svahov HDC, prípadne aktivovanie terénnej redukcie. Informácie o zvolenom režime sa zobrazujú na centrálnom displayi, vďaka ktorému má človek aspoň čiastočne prehľad o tom, čo sa zrovna s autom deje. Všemožná elektronika totiž dokáže meniť optimálnu reakciu škrtiacej klapky, odozvu posilňovača riadenia, zladenie pohonu všetkých kolies s protišmykovým systémom, nastavenie charakteru odpruženia, režimu prevodovky, či aktivovať medzinápravový a zadný diferenciál. Elektronická parkovacia brzda je už len čerešničkou na torte tohto technokrata. Konštruktéri ale nezabudli ani na praktickú stránku interiéru, vďaka čomu hýri odkladacími priestormi, najrôznejšími schránkami a veľkými držiakmi nápojov. Ono pojem „veľký“ je u Land Roveru relatívny, všetko okolo vás je totiž veľké. To poteší jednak ľudí s vážnou poruchou zraku, jednak ľudí ktorým je všade tesne.
 Tí ktorí vidia lepšie ocenia výborný výhľad z auta smerom dopredu a do strán, ale nikoho nepotešia zaslepené zadné bočné okná (predpísaná prestavba na N1), ktoré často prekážajú najmä v mestskej premávke. Vďaka zníženej časti spodnej hrany okna je výhľad kolmo dozadu dobrý a pri cúvaní asistujú štandardne dodávané parkovacie senzory, ktoré virtuálne približujú kdesi v diali ukončený zadný previs. Pri pohľade dozadu si všímam aj priestor na zadných sedadlách, ktorý nie je tak ohromný ako som čakal. Presadám si za vodiča, na samostatne delené zadné sedadlo, a miesta na nohy mám skutočne len tak akurát. Dojem priestrannosti je ale aj napriek tomu výnimočný! Vyvýšená strecha a stupňovité, tzv. „divadelné“ usporiadanie druhej rady (prípadne aj tretej rady) pohodlných sedadiel opäť deklasuje všetkých svojich konkurentov v kvalite sedenia v zadnej časti auta. Pri päťmiestnom usporiadaní má posádka k dispozícii ohromných 1260 l pre svoje batožiny, a ak by pri výpravách do opustených končín zeme bolo aj to málo, dá sa jednoduchým sklopením zadných sedadiel „nahnať“ ďalších 1300 l! Do batožinového priestoru s rovnou podlahou sa dá dostať cez dvojdielne delene zadné dvere z ktorých zmizlo rezervné koleso a premiestnilo sa pod podlahu kufru.
 Celodenné posúvanie sa po uliciach stovežatej, ale preplnenej Prahy som absolvoval bez stresu a s kráľovským nadhľadom. Orientácia z miesta vodiča je príkladná, vďaka čomu mám neustále výborný prehľad o dianí okolo seba. Po pravde, ak by som aj spomínaný nadhľad nad situáciou nemal bude to v podstate jedno – všetci ostatný vedia o mne!
 

+ štýlové tvary

+ priestranný interiér

+ štandardná výbava

+ dobrá ergonómia

+ dobrý výhľad

- tvrdé plasty interiéru

- kratšie sedáky sedadiel

- nie všetky ovládače sú poruke

- rýchle opotrebovanie materiálov

 
20.4.Dopĺňame zásoby a skoro ráno vyrážame smerom na Benešovsko. Dnes sú na pláne okresky a cesty najrôznejších kvalít a povrchov, už sa na to teším.
 Po otočení „vystrelovákom“ v zapaľovaní viac ako štvorlitrového Land Roveru sa nič nedeje. Znervózniem a pohľadom kontrolujem otáčkomer – motor sa skutočne naštartoval! Hladina hluku sa prakticky nezmenila a ja intuitívne vypínam prémiový audiosystém Harman Kardon (spomienka na nedávnominulé doby spolupráce s mníchovským koncernom BMW) so 14 reproduktormi. Napriek špičkovému zvuku príplatkovej aparatúry si radšej vypočujem koncert ôsmich valcov pod prednou kapotou, symfóniu za ktorú by sa nemusel hanbiť ani velikán ako Vivaldi. Nohou hladkám plynový pedál a opojná hudba veľdiela z motorárne Jaguaru ma akoby na oplátku znovu a znovu hladí po duši. Koncernový motor bol pre špecifické potreby Land Roveru náležito upravený, nepatrne sa znížil výkon na 220 kW a spolu s točivým momentom, ktorý dosahuje hodnotu 425 Nm, sa jeho maximum posunulo do nižších otáčok. Niektoré konštrukčné skupiny motoru sa prepracovali tak, aby fungoval aj v extrémnych podmienkach (napr. aby sa pri prudkom stúpaní neprerušila dodávka paliva a oleja). Volič automatickej prevodovky presúvam do polohy D a napriek vedomej snahe o plynulý rozjazd autom nepríjemne cukne. Postupne si zvykám na to, že prebytok sily pri rozbiehaní dovoľuje pracovať len s brzdou a plynový pedál tak zastáva rolu forsáž efektu pre prudké rozlety. V ostatných jazdných režimoch je zladenie motora s prevodovkou bezchybné, prevodové stupne sú rozložené v prospech využitia veľkého točivého momentu a dlhý šiesty stupeň je ako stvorený na jazdenie vyššími rýchlosťami pri nižšej spotrebe.
 Schádzame z diaľnice D1, na ktorej Discovery naplno rozbalilo svoje kvality a dokazuje, že je nielen úžasný krížnik, ale aj „hračka“ ktorá vás nikdy neprestane baviť. Mám pocit, že bez ohľadu na okamžitú rýchlosť, či zaťaženie vozidla je niekde v pozadí skrytý prebytok sily pripravený odpáliť skoro trojtonový kolos vpred s razanciou projektilu. Riadenie vozidla je napriek jeho rozmerom, veľkej váhe a vysokému ťažisku veľmi príjemné. Na tom sa značnou mierou podieľa naladenie podvozku so vzduchovým odpružením, z ktorého je cítiť dôraz na cestovný komfort.
 Vzduchové odpruženie „hrá hlavné husle“ aj na rozbitých okreskách, vďaka ktorému pripomínajú cesty s menej kvalitným asfaltom. Až na mierne rázy od náprav nič netuším ani o priečnych, a pozdĺžnych nerovnostiach, na ktorých som začal ešte aj zákerne brzdiť, no auto sa len mierne zvlnilo (predchodca s tuhými nápravami začal pri obdobnom manévre nepríjemne poskakovať – čo je charakteristické pre všetky tradičné off-roady). „Prilietam“ do prvých zákrut, Discovery ide do kolien, ale poctivo drží zvolenú stopu (toto je s klasickým off-roadom nemysliteľné) a ľahko sa ovláda. Z výrazov na tvárach chalanov je očividné, že si to užívajú, ale nechápem prečo majú také nadržané úsmevy, veď nesedia v žiadnom EVO... A predsa! V súčasnosti je toto off-road so suverénne najlepšími jazdnými vlastnosťami na spevnenej ceste. Napriek tomu mi jasné, že „landíka“ poriadne trápim (aj keď to na sebe vôbec nedáva poznať), a aby toho náhodou nebolo dosť sú pred nami „hrboľaté kocky“, á la začiatok minulého storočia. Do volantu sa začali prenášať mierne rázy, ale podvozok s nezávislým zavesením kolies a unikátna samonosná karoséria usadená na pomocnom ráme sa starajú o to, že nepríjemné prekvapenia sa nekonajú – to ako auto ostáva čitateľné a stabilné je malý zázrak. Pomocný skrutkový rám, tzv. Body-frame má za úlohu kompenzovať použite samonosnej karosérie, aby ostala zaistená odolnosť voči terénnym rázom, ale zároveň prináša aj jedno významné plus pre jazdné vlastnosti, pretože znižuje ťažisko vozidla. Povzbudený teoretickými znalosťami schopností Discovery 3 vypínam stabilizačný systém, ovládač systému Terrain Response prepínam do polohy tráva/štrk/sneh pre rýchlejšiu odozvu štvorkolky a zaraďujem sekvenčné radenie (nie je to postup na štart raketoplánu?). Ďalšie prejazdy charakterizovala zmena na tvárach kolegov, ktorých nadržané úsmevy sa zmenili na neškodne infantilné „úšklebky“. Konzervatívny Angličan dokazuje, že dokáže byť aj nesmierne hravý a svoje hranice dáva dostatočne skoro najavo väčším náklonom karosérie a sklonom k pretáčavosti. V manuálnom režime prevodovka poslúcha na slovo, nechá motor vytáčať až do fiktívneho červeného poľa (ciachovanie otáčkomeru je jednofarebné) a na zmeny povelu reaguje bez badateľného oneskorenia. Dostatočne dimenzované, inými slovami povedané – správne „landroverovsky“ veľké kotúče bŕzd majú pozvoľný, nie je moc príjemný nástup, ale dá sa naň zvyknúť. Dôležitejšie je, že brzdy ani po opätovnom brzdení nevednú a do poslednej chvíle zodpovedne krotia „valiacu sa masu“. Dlhšia brzdná dráha je hold daňou práve veľkej pohotovostnej hmotnosti Land Roveru (a to sa pri konštrukcii vo veľkom rozsahu využívali hliníkové zliatiny). Bohužiaľ za celý čas som si nedokázal zvyknúť na sedadlá so slabou oporou tela, takže v každej zatáčke lietam ako suchá handra.
 Večer začíname kalkulovať spotrebu paliva, ktorú sme pre väčšiu objektívnosť merali pravidelne podľa aktuálnych jazdných režimov. Začnem horšou správou. Konečný stav ukazovateľa priemernej spotreby dosiahol po dnešku hodnotu 20,8 l naturálu na 100 km. Takejto cifry sa ale dopracujete len v prípade plného využívania potenciálu motoru, čo asi nebude príliš často (aj keď to stojí zato!). Pri prekračovaní rýchlostných limitov sa spotreba paliva pohybuje tesne pod hranicou 19 l/100 km. Stará pravda, že jazdiť podľa predpisov sa oplatí sa znovu potvrdila, pretože priemerný apetít motora klesol na 16,5 l. Výrobcom udávanej spotrebe 11,6 l mimo mesta sa dá priblížiť len v prípade, že jazdíte s veľmi ľahkou nohou, konštante rýchlosťou 90 km/h a zásadne na šiesty prevodový stupeň. Pri „normálnom“ jazdení na spotrebu, s maximálnou dosahovanou rýchlosťou 110 km/h, sa spotreba paliva pohybuje okolo 15 l na 100 km, čo odpovedá výrobcovmu údaju o kombinovanej spotrebe. Mimochodom, maximálna spotreba akú sa nám podarilo počas expedície dosiahnuť bolo 22,1 l, čo je už skutočne veľa.
 

+ skvelé jazdné vlastnosti

+ vynikajúci motor

+ prevodovka CommandShift

+ ľahké ovládanie

+ účinná elektronika

- brzdy s pomalým nástupom

- sedadlá bez bočného vedenia tela

- spotreba paliva

 
21.4.Zatiaľ sa všetci výborne bavíme a napriek drobným výhradám je celkový dojem z Land Roveru Discovery stále lepší. Ešte včera sme si vyhliadli pár pekných ciest v teréne, na ktoré sa dnes vydáme. Miestne okolie trochu poznám a tak v pamäti lovím po vhodnom, podľa možností fotogenickom mieste, kde by sa auto dalo „prevetrať“.
 Spomínam si na štrkovú poľnú cestu, ideálnu pre overenie prvého terénneho režimu (trochu proti pravidlám hry využívaného už na okolitých vracákoch) systému Terrain Response. Aktivovaním „štrkového“ módu sa na sedempalcovom dotykovom displayi zobrazia dôležité informácie o aktuálnom nastavení elektroniky. Z vtáčej perspektívy podvozku je okrem zaradeného prevodového stupňa vidieť aj aktivovanie terénnej redukcie, natočenie kolies prednej nápravy a stav medzinápravového a zadného diferenciálu (červený zámok signalizuje uzavretie jedného, alebo oboch z nich). V strede obrazovky sú informácie súvisiace so systémom Terrain Response a HDC. Pravá časť slúži na zobrazovanie svetlej výšky, ktorá ma tri základné polohy „nástupnú“, „štandardnú“ a „off-road“, kríženia náprav, zdvihu kolies, a umiestnenie ťažiska. V prípade orientačných problémov sa dá jednoduchým „prekliknutím“ dostať do základného menu informačného systému, kde je jedna z položiek označená ako navigácia. V našom prípade bol ale malý zádrhel vtom, že najbližšie mesto aké poznala boli Drážďany. To samozrejme nemení nič na kvalitách podvozku, dobre filtrujúcich aj nerovnosti na veľmi nekvalitnej poľnej ceste. Auto nešetrím a pri relatívne vysokej rýchlosti skúšam prudký vyhýbací manéver, pri ktorom auto trošku znervóznelo, ale jemným korigovaním smeru a ubratím plynu sa situácia okamžite stabilizuje. Urobili sme pár krásnych záberov a spokojný sa vraciame na hlavnú cestu, smerom k hustému ihličnatému lesu. Z ničoho nič Wilino, ktorý sedí na zadnom sedadle vraví, že počuje zvláštny, stále sa stupňujúci hukot od pravého zadného kolesa. Zastavujem a kontrolujeme inkriminované koleso, keď na prvý pohľad vidíme trčať veľký kovový klin, zapichnutý do vzorky zimnej pneumatiky Pirelli Scorpion. Nechýbalo moc a bol by sa dostal skrz naskrz kolesom. Našťastie sa z neho stala len redakčná rekvizita.
  Prichádzame do lesa, chalani vyskakujú z auta a do rúk berú kameru a foťák. Zatiaľ čo oni hľadajú vhodnú polohu na fotenie a natáčanie, ja sa hrám s nastavovaním výšky podvozku, ktorý „dvíham“ do maximálnej polohy. Pri pohľade na drevené klady, ktoré má Discovery zdolať sa to určite zíde. Prichádzam bližšie ku kladám a jemným šteklením plynu sa „landy“ vehementne vyhupol na prvú z nich. To mi ale nestačí, pridávam plyn a pokúšam sa dostať na vrchol dreveného kopca. Auto sa bez reptania pohybuje vyššie a vyššie a ja nestíham skrývať svoj údiv. Kríženie náprav je ohromné a vďaka systému Cross-Link, ktorý umožňuje jednostranne vytlačiť vzduch z odpruženia na jednej strane auta, mám všetkými kolesami stále kontakt so zemou! V každom prípade chceme zistiť kde má tento off-road hranice a preto ho „ťaháme“ na neďalekú lúku, kde sa nachádza viac ako metrový, skoro kolmý „hup“. Z maximálne vyvýšenej polohy sedadla sa pozerám na „kopček“ kam máme s autom namierené a začína mi zvierať žalúdok. Toto je už predsa len trochu silná káva. S chladnou hlavou ešte raz kontrolujem nastavenie podvozku a púšťam brzdový pedál. Bokom si pomaly nadchádzam k prekážke a v duchu si opakujem, že toto auto má skoro 40˚ predný nájazdový uhol, 240 mm svetlú výšku a nadpriemerné kríženie, takže to musí zvládnuť. Na „pól ceste“ sa karoséria začína nepríjemne nakláňať a kolesá sa naprázdno pretáčajú v pieskovom podklade. Zapínam redukované prevody, pridávam plyn, elektronika uzatvára oba diferenciály a automobil sa začína pomalými poskokmi vyslobodzovať z pasce. Adrenalínový zážitok, celkom som sa zapotil, ale náš parťák to opäť zvládol!
 Do zoznamu otestovaných povrchov nám ešte chýba bahno (a skaly a sneh...). Pár dní nepršalo a preto je problém nájsť vhodné miesto, ktoré by dokázalo preveriť tretí režim skutočne revolučného systému. Ale kto hľadá ten nájde a aj my sme našli rozbahnený, dostatočne hlboký potok (aj keď s brodivosťou 700 mm by nám nevadila ani horská rieka). Prepínam teda otočný ovládač do strednej polohy, dvíham podvozok, zapínam redukciu a pre istotu aktivujem aj systém kontrolovaného zjazdu prudkých svahov – doslova plná paľba! Pri zapnutí „ťažších“ režimov sa okrem farebnej obrazovky prenášajú informácie zo systému Terrain Response aj na display v strede prístrojov pred vodičom, takže sú neustále v zornom poli. Opäť stojím na brzde a volantom s veľkým účinkom posilňovača riadenia ľahko korigujem smer prejazdu. Trochu bahna autu aj napriek nevhodným pneumatikám nerobí problém a s výnimkou decentného škrtnutia dlhého zadného previsu s nájazdovým uhlom 29˚ obstál Land Rover Discovery 3 V8 aj túto skúšku na výbornú!
 

+ výborná priechodnosť terénom

+ Terrain Response System

+ nadpriemerné kríženie náprav

+ tuhosť karosérie

- nedostatočná opora tela v sedadlách

 
22.4.Prvá, nikdy neplánovaná redakčná expedícia končí, nikoho z nás nepostihla trudomyseľnosť a napriek nefungujúcemu kompasu sme vždy dáko našli sever a auto nakoniec aj včas, celé vrátili.
  


Výnimočný automobil pre výnimočných ľudí
Land Rover Discovery 3 4,4 SE by som ohodnotil ako výnimočný automobil pre výnimočných ľudí, ktorý sa dostane kedykoľvek, kamkoľvek. Možno má drobné chyby krásy (ako nedoliehajúce dvierka palivovej nádrže), ale tie mu vždy rád odpustím, pretože je to ten najzábavnejší off-road akým som kedy šoféroval. Často nastolovanej otázke, či sa ešte stále oplatí kupovať podstatne drahší Range Rover nedokážem dať jednoznačnú odpoveď. Na to sú obe autá príliš odlišné.

Hodnotenie
Brzdy
3
Design
1
Dílenské zpracování
3
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
2
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
3
Spotřeba
4
Výhled z vozu
3
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.86
* Hodnotenie podľa známky od 1 do 5 ako v škole, kde 5 je najhorší výsledok a 1 je najlepší výsledok
Technický popis
Karoserie
Typ
Off-road
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4835
Šířka (mm)
1915
Výška (mm)
1887
Rozvor (mm)
2885
Rozchod kol vpředu (mm)
1605
Rozchod kol vzadu (mm)
1610
Světlá výška (mm)
185-240
Provozní hmotnost (kg)
2535
Maximální hmotnost (kg)
3230
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
11,5
Objem zavazadlového prostoru (l)
1260-2558
Motor
Typ
Zážihový
Počet válců
8
Zdvihový objem (ccm)
4394
Vrtání x zdvih (mm)
88,0 x 90,3
Kompresní poměr
10,ý5:1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
220 (300) pri 5500 ot/min
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
425 pri 4000 ot/min
Spotřeba
Město
20,9
Mimo město
11,6
Kombinovaná
15,0
CO2 (g/km)
354
Palivová soustava
Palivo
Naturál 95
Objem nádrže (l)
86
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
9,3
Max. rychlost (km/h)
195
Převodovka
Typ převodovky
Automatická s možnosťou ručnej voľby stupňov
Počet rychlostních stupňů
6
Řízení
Typ
Hrebeňové
Zavěšení kol
Vpředu
Nezávislé, dvojité priečne ramená, vzduchové odpruženie
Vzadu
Nezávislé, dvojité priečne ramená, vzduchové odpruženie
Brzdy
Vpředu
Kotúčové s vnútroným chladením, 337 mm
Vzadu
Kotúčové s vnútroným chladením, 350 mm
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
255/60 R 18
Ráfky
8 J x 18
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
1 689 000
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 799 000
Celková cena testovaného vozu (Kč)
2 096 200
Příplatková výbava
Navigačný systém
65 500
Hodnotenie článku
2.5 z 5 (50%)
Hodnocené: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
anonym, 26.05.2005 15:01
Suhlasim s tym ze to bol fakt vycerpavajuci clanok, miestami som mal pocit ako by som aj ja bol clenom expedicie, fakt sa mi to pacilo, v poslednej dobe som taky zaujimavy clanok uz dlho necital
martas - redakcia TipCars, 26.05.2005 15:40
to ma tesi, dakujem!
anonym, 28.05.2005 10:56
No, .. clanok sa musi nechat .... dobre citanie ... no ako ste pisali nakonci, ze su Landik a Range tak odlisne .... to priam prosi o priamejsie porovnanie oboch menovanych ... )
martas - redakcia TipCars, 28.05.2005 13:31
:) urcite by som sa rad podielal na podobnom teste! Viac krat som si kladol otazku, ci by som si priplatil dalsi milion za Ranga. Asi nie. Discovery ma vsetko co Range: neopakovatelnu charizmu, najmodernejsiu techniku a silny osemvalec. Ak by som chcel ist do niecoho luxusnejsieho nez Discovery, tak do Range Rovera Sport... Ale mne by stacila aj XC90ka ;)
leci7094, 01.01.2009 08:52
Váš test Discovery III byl moc pěkný. Bohužel na Discovery III nemám.
Já bych sem mněl zájem o Discovery II. V úvahu připadá rok 1998 - 2000. Mohl by mi někdo poslat recenzi na Discovery II , ale s naftovým
motorem. Všechny jeho výhody a hlavně nevýhody.
Předem děkuji.
Jozef Leško
vstúpiť do diskusie
vložiť príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů