Prihlásenie
Užívatežské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísa recenziu na môj voz  +Vloži inzerát

Automobily si budou moci samy přivolat pomoc

Aktuality
TZS | 02.06.2006
foto: ADAC
Evropský parlament na konci dubna rozhodl o zavedení systému automatického tísňového volání eCall, který umožní v případě vážné nehody automaticky přivolat záchranku a havarijní službu. Výrobci by systém do vozidel měli začít montovat tak, aby mohl v Evropě začít jako celek fungovat od roku 2009.
Systém má být navázán na jednotnou evropskou linku tísňového volání 112 a využívat služby evropského družicového systému Galileo, který by měl být uveden do provozu v roce 2010. Satelit zaznamená polohu havarovaného auta a upozorní na nehodu operátory nejbližšího pohotovostního centra, kteří tak budou přesně znát místo nehody a vyšlou k ní záchranáře, takže čekání na záchranku by se mělo zkrátit až o polovinu. eCall se v případě vážné nehody spustí sám, ale řidič jej bude moci zapnout i ručně.
Zatím se na něj však připravilo jen sedm členských států. Počítá s ním i ČR, která je mezi čtyřmi dalšími zeměmi, jež start systému připravují. Pracuje na něm Ministerstvo dopravy, které zadalo zakázku na provedení studie a pilotního projektu systému, s Ministerstvem informatiky a hasičským sborem.

TIP: Asistenční služby: pomohou s problémy, na které nestačíte

Zavedení nového zařízení podporují i výrobci. Unie se na něm už dříve dohodla s automobilkami, takže např. PSA Peugeot Citroen již začíná systém do svých vozů instalovat, eCall bude i součástí vozidel Škoda, mladoboleslavská automobilka na projektu spolupracuje s mateřským VW. Odhady výrobců nakolik eCall prodraží ceny vozidel se sice liší od propočtů Evropské komise (EK uvádí sumu 30 až 100 eur - tj. asi 900 až 3000 Kč, zatímco automobilky počítají s vyšší sumou, až 450 eur, čili kolem 13 tisíc Kč), nicméně podle propočtů unie by eCall měl ušetřit EU v nákladech na dopravu až 26 miliard eur ročně. Podle propočtů analytiků by mohl eCall každý rok zachránit život až 2500 lidem.
I když se na prospěšnosti systému shodli téměř všichni europoslanci, vyskytly se i obavy, zda lokalizační systém, který je jedním z mnoha bezpečnostních prvků, jejichž zavedení do evropských aut Brusel prosazuje, nebude možné zneužít ke "špehování" řidičů. To však umožňují zcela legálně a ve službách firem i četné dosavadní systémy, které běžně používají např. logistické a spediční firmy.
Hodnotenie článku
Hodnocené: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
u článku nie je zatiaž žiadna diskusia
vloži príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů