Prihlásenie
Užívateľské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísať recenziu na môj voz  +Vložiť inzerát

SROVNÁNÍ - Škoda Octavia vs. Octavia Combi

Testy
Martin Tichý | 21.11.2005
dalších 16 fotek
foto: archiv
Karoséria typu liftback v sebe spája výhody elegantného sedanu a priestranného kombi. Je to kompromisné riešenie – svojou konštrukciou, cenou, aj možnosťami. Má však racionálne opodstatnenie investovať do podstatne drahšieho kombíka?
Karoséria typu liftback v sebe spája výhody elegantného sedanu a priestranného kombi. Je to kompromisné riešenie – svojou konštrukciou, cenou, aj možnosťami. Má však racionálne opodstatnenie investovať do podstatne drahšieho kombíka? Dokáže ho liftback nahradiť?

Škoda Octavia je svojim pojatím ojedinelý zjav v automobilovom svete. Základná karosárska verzia nie je štvordverový sedan, ako je dnes bežné v strednej triede, ale päťdverový liftback. V nižšej strednej triede (kam „oktávka“ podľa môjho názoru patrí) sa liftbacky prakticky nevyskytujú, a sú nahradené kompaktnejšími hatchbackami. Obe triedy však majú jedno spoločné, a to sú praktickejšie deriváty základných verzií – tzv. kombi. Cenové rozdiely medzi jednotlivými karosárskymi variantami sú väčšinou markantné a preto sa oplatí „dvakrát merať a raz strihať“. Táto problematika sa do určitej miery dá generalizovať a preto sme proti sebe postavili Octaviu a Octaviu Combi, ako reprezentantov pomedzia nižšej strednej a strednej triedy.

Porovnanie cien Octavie a Octavie Combi

Octavia

 
Cena Kč Octavia Combi Cena Kč 
1,4 MPI 55 kW424 9001,4 MPI 55 kW464 900
1,6 MPI 75 kW459 9001,6 MPI 75 kW499 900
1,6 FSI 85 kW499 9001,6 FSI 85 kW539 900
2,0 FSI 110kW579 9002,0 FSI 110kW619 900
1,9 TDI PD 77 kW509 9001,9 TDI PD 77 kW549 900
2,0 TDI PD 103 kW609 9002,0 TDI PD 103 kW649 900
2,0 TFSI 147 kW754 9002,0 TFSI 147 kW794 900

Porovnanie karosérií

Kratšia Octavia nepôsobí veľmi vyváženým dojmom, oblé linky zadnej časti nečakane prechádzajú do ostrých kriviek predku a autu dodávajú zvláštny výraz nesúrodosti. Kombi je navrhnuté citlivejšie, bez rušivých prechodov a nevýrazných „jalových“ plôch. Pomaly sa zvažujúce zadné okno kombíka šikovne dotvára agresívny nádych prednej časti a opticky odľahčuje ťažkopádny profil auta s krátkym rázvorom kolies.


Posúdenie dizajnu nechám na každom zvlášť, a na fórum pod článkom. Snáď sa ale zhodneme na tom, že v prípade novej Octavie platí to staré známe, že nikoho ani neurazí ani nenadchne.

TIP: test Škody Octavia

Porovnanie interiéru

Stvárnenie interiéru a priestorová ponuka na predných a zadných sedadlách je v oboch verziách totožná. Jedinou výnimkou je priestor nad hlavami zadných pasažierov, ktorý je v kombi veľkorysejší (966 vs. 984 mm), vďaka čomu sa môžu dospelí pasažieri usadiť pohodlnejšie. V základnom usporiadaní ponúka liftback o 20 litrov menší objem batožinového priestoru, ktorý dosahuje stále veľmi slušných 560 l. Po sklopení zadných sedadiel vzrastie objem na 1350 l, čo je už o kufor krátkej Fabie (270 l) menej než má kombi. Väčší vstupný otvor a lepšie využitý obstavaný priestor hrá tiež do kariet Octavie Combi. Veľmi otázna ale ostáva využiteľnosť ohromného batožinového priestoru. Nakladacia hrana je v oboch verziách Octavie veľmi vysoká, po sklopení delených zadných operadiel a sedákov nevznikne rovná úložná plocha, a ani nosnosť automobilu neodpovedá litrovému objemu úložného priestoru.


„Papierovo“ vychádza z boja o litre ako víťaz Octavia Combi. Faktom je ale to, že väčšinu motoristov a ich nároky plne uspokojí aj klasická Octavia.

TIP: test Škody Octavia Combi

Porovnanie jazdných vlastností

Bežný motorista postrehne rozdiel v jazdných vlastnostiach krátkej a dlhej Octavie len veľmi ťažko. Vďaka kratšiemu zadnému previsu je ovládanie liftbacku na hranici šmyku lepšie predvídateľné, zadok auta nemá takú výraznú tendenciu vybočovať zo svojho smeru (neduh krátkeho rázvoru, na ktorý pôsobí veľký moment zotrvačnosti).


Športová jazda je príjemnejšia v ľahšej a kratšej Octavii, v ostatných jazdných režimoch je rozdiel v jazdných vlastnostiach nebadateľný.

Záver

Cenový rozdiel medzi octaviami je veľmi výrazný – za cenu kombíka si môžete dopriať liftback vo vyššom stupni výbavy, a z toho vyplýva jeho nepatrne lepší pomer medzi cenou a úžitkovou hodnotu. Na druhú stranu hodnota Combi klesá pomalšie, čo je poznať najmä pri cenách zánovných vozidiel. Ak sa spýtate mňa, čo by som si vybral, z najväčšou pravdepodobnosťou odpoviem kombi. Cenový rozdiel u iných výrobcov nie je taký výrazný ako u škodovky a s kombíkom získa človek predsa len viac slobody...

Hlavné rozdiely

Octavia ponúkne:
nižšiu cenu
lepšie jazdné vlastnosti

Octavia Combi ponúkne:
väčší batožinový priestor
lepšie využitý obstavaný priestor

Hodnotenie článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnocené: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
anonym, 24.07.2007 19:24
esssssssssssssssssssdddddddddddd
vstúpiť do diskusie
vložiť príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů