Prihlásenie
Užívateľské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísať recenziu na môj voz  +Vložiť inzerát

Ford C-Max (30 000km) - dlouhodobý test

Testy
Martin Tichý | 22.05.2006
dalších 68 fotek
foto: Lars Boelman
Ford Focus sa osvedčil ako kvalitný a spoľahlivý automobil. Nová generácia uzrela svetlo sveta najskôr v podobe rodinného MPV C-Max. Dokáže nadviazať na úspechy predchodcu? Začal Ford vyrábať „japonsky“ spoľahlivé autá? Aj to odhalíme v dlhodobom teste.

Ford Focus sa osvedčil ako kvalitný a spoľahlivý automobil, ktorý predbehol svoju dobu a stal sa svetovým bestsellerom. Nová generácia Focusu uzrela svetlo sveta najskôr v podobe rodinného MPV C-Max, ktoré „nasadalo do rozbehnutého vlaku“ veľkopriestorových áut. Mnohí sa na novinku pozerajú skepticky – tvrdia, že Fordu došli nápady. Dokáže teda nadviazať na úspechy (a veľmi vysoko postavenú latku) svojho predchodcu? Začal Ford vyrábať „japonsky“ spoľahlivé autá? Aj toto odhalíme v dlhodobom užívateľskom teste.

Špecifikácia autaFord Focus C-Max 1,6 TDCi (80 kW), Trend, manuálna prevodovka, tmavo červená metalíza
Dátum a miesto zakúpenia auta08.06.2005 v autosalóne VIP auto, s.r.o., Žilina
Priemerný počet najazdených km/týždeň500 Km
Automobil jazdí po cestách (%)cesta I. triedy (35%), mesto (50%), diaľnica (15%)
Predchádzajúce autoFord Focus 1,6i (75 kW)
Prvé dojmy z CmaxuPriestranný a pohodlný automobil s veľmi pekným a praktickým interiérom. Prvé naftové auto v rodine, takže si stále zvykáme na odlišnú charakteristiku motora (najlepšie sa cíti v rozmedzí 2000 – 4000 ot./min), ktorý je prekvapivo kultivovaný a dostatočne výkonný. Pohonná jednotka je spriahnutá s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá si s motorom dobre rozumie. Kvalita vypracovania je výborná, potešili „motýlikové“ stierače, ovládanie rádia na stĺpiku riadenia a výklopné stolčeky v operadlách predných sedadiel. Variabilita interiéru je na MPV dostatočná, zadné samostatné sedadlá sa dajú sklápať, vyberať, aj posúvať.
Najčastejšie tankujem palivo na týchto čerpacích staniciachSlovnaft, Shell
Do autoumyvárne jazdím (áno – ako často/nie)jazdím – každý druhý týždeň
Servisné intervaly20 000 Km
Navštevovaný servis (značkový, neznačkový)Značkový, v autoservise VIP auto
Cena auta725 000 Sk
Čo obsahuje štandardná výbava?Trend + bezpečnostná sada SLG 5, predné hmlovky, tónované sklá, ovládanie rádia na volante, oceľová mreža, metalíza

TIP: TEST Ford Focus Combi TDCi

30 000 km

Zadné ľavé dvere boli po oprave vodičovho prahu horšie zoštelované, čo malo spolu s viac vyčnievajúcim prahom a štrkovým posypom ciest za následok obitie prahu až na jeho základnú farbu. Zadné dvere na spolujazdcovej strane lícujú dobre a karoséria je poškodená len nepatrne.

Náš Focus C-Max nebol štandardne vybavený zliatinovými diskami a tak sme sa rozhodli pre ich dodatočnú kúpu. Po úmornom, niekoľkodňovom vyberaní sme objednali 16“ kolesá Dezent F za 3300 Sk. Opäť sa nám potvrdili dobré skúsenosti s nakupovaním autopríslušenstva cez internet. Je to rýchle, spoľahlivé a lacné.

Počas prvého aprílového víkendu sme Focus C-Max prezuli späť na letné pneumatiky Continental SportContact 2 o rozmeroch 205/55 R16 91V z prvovýbavy Fordu. Šestnásť palcové plechové disky sme sa rozhodli vymenili za zliatinové disky Dezent s hodnotou ET 37mm. Nemecké pneumatiky Continental SportContact 2 sú na trhu už piatym rokom a stále patria medzi špičku – čo je v konkurencii modernejších Dunlop SP Sport Maxx, či Bridgestone Potenza RE050 obdivuhodný výsledok. Že si high-performance obutie nájde cestu do priemernej motorizácie jedného z menších modelov masového výrobcu akým je Ford by sme nečakali. Je to veľmi dobrá vizitka značky, ktorá sa očividne nesnaží šetriť tam, kde by sa nemalo a necháva v tieni aj niektorých prémiových výrobcov, ktorí neváhajú na svojich základných modeloch používať pneumatiky kategórie Continental EcoContact.

Pri bežnom používaní automobilu sa rozdiel medzi zimnou pneumatikou Hankook a letnou Continental prejaví až vo vyšších cestovných rýchlostiach (kedy je letné obutie tichšie) a pri veľmi ostrej jazde kedy sa prejaví výraznejšia nedotáčavosť a menšia presnosť riadenia C-Maxu obutého na zimných pneumatikách. Obe pneumatiky majú širokú a dobre čitateľnú medznú oblasť, čo na suchu poskytuje pocit bezpečia. Na mokrej ceste už zimné Hankooky za letnými Continentalmi nestačia a rozdiel v brzdnej dráhe je ľahko badateľný. Zimné pneumatiky vykazujú aj po pár týždňoch používania pri vyšších vonkajších teplotách (nad 7ºC ) opotrebovanie primerané počtu na nich najazdených kilometrov.

Cenník náhradných dielov a opráv:

Prezutie pneumatík

 

600 Sk

 

16" alu disky Dezent F

 

13 200 Sk

 
Spolu 

13 800 Sk

 

TIP: TEST Ford Focus C-Max vs. Mazda 5

20 000 km

Spomienku na dobrodružstvo s okrasnou skalkou – od zásahu v servise uvoľnený plastový kryt pod schránkou spolujazdca – nám opravili na počkanie. Motor sa najazdení zhruba 13 000 kilometrov „ukludnil“ a zvykol si aj na problematické pásmo pod 1500 otáčkami. Od 1500 otáčok je cítiť narastajúca chuť motoru do života, ktorému od 1750 otáčok vlieva krv do žíl turbo. Priemerná spotreba paliva sa pohybuje v rozmedzí 5,1 – 5,3 l, pri ustálenej jazde rýchlosťou 130 km/h to je do 5,6 l.

Zvolávacie akcie automobiliek dnes nie sú ničím výnimočným a neobišli ani prvé C-Maxy. Koncom októbra sme od slovenského importéra Fordu dostali list, v ktorom nás informoval o nutnosti dostaviť sa do autorizovaného servisu na bezplatnú výmenu motorčeku zadného stierača. Ten môže údajne ľahko zhorieť. Na náhradný diel nebolo treba čakať, oprava bola rýchla a zástupca značky sa k celej záležitosti staval veľmi otvorene. Neplánovanú zastávku u dealera sme spojili s prezutím auta na nové zimné pneumatiky.

Napriek nevalnému renomé najväčšieho kórejského výrobcu pneumatík, sme sa z viacerých dôvodov rozhodli pre zimné obutie práve z jeho produkcie. Minuloročná novinka, Hankook Ice Bear W300, sa radí do segmentu high-performance plášťov a v testoch nemeckých motoristických časopisov dosiahol vynikajúce výsledky. Dnes už určite nie je jediným argumentom pre kórejský produkt jeho cena! Prvé dojmy z pneumatík sú až na vyššiu hlučnosť veľmi pozitívne. Zvýšila sa ale aj dlhodobá priemerná spotreba na 5,4 litra.

V súčasnosti sa často (aj na TipCars) špekuluje o tom, ako správne jazdiť na aute s naftovým motorom. Aj my sme spočiatku mali obavy z mnohých rozdielov v zaobchádzaní s atmosferickým zážihovým motorom a preplňovaným vznetovým motorom (C-Max bol svojho času prvý nafťák v rodine), ale žiadna z obáv sa v praxi nepotvrdila. Predchádzalo tomu však krátke zvykanie si na odlišnú charakteristiku motora (nízko položené maximum výkonu a točivého momentu), dôsledné žhavenie motora (ktoré je aj teraz v chladnejšom počasí bleskové) a jeho následné zohriatie na prevádzkovú teplotu (bez využívania potenciálu motoru) – pričom je dobré radiť tesne nad 2000 min-1. Pri ekonomickom štýle jazdenia preradzovať v oblasti 2000 min-1 a po agresívnejšej jazde nechať motor chvíľu bežať v nízkych otáčkach pred jeho vypnutím, aby sa schladilo turbodúchadlo). I keď človek dbá na ekonomiku prevádzky je dobré z času na čas „prevetrať ventily“. Vyššie otáčky motoru prečistia spaľovaciu komoru, aj katalyzátor (vďaka vyšším teplotám pri spaľovaní) a tým v konečnom dôsledku prispejú k lepšej funkcii motoru. Z vlastných poznatkov tiež môžeme podotknúť, že pre ekonomiku prevádzky (a nielen pre ňu) je výhodnejšie využívať vyššie otáčky pri predbiehaní (2500 – 3500 min-1), a nie pomaly pridávať a čakať až sa auto rozbehne z nízkych otáčok.

So štartovaním, ani naftou s aditívami Castrol sme za celú zimu nemali žiadny problém – veľmi príjemne nás prekvapilo, keď motor naskočil po týždni státia bez „zaváhania“, hneď na prvýkrát. Samotný čas zohriatia motora na prevádzkovú teplotu nie je dlhý, do auta už po pár kilometroch prúdi teplý vzduch a tento typický neduh naftových motorov je pri agregáte 1,6 TDCi eliminovaný na minimum. Hluk motora rýchlo klesá s jeho postupným zohrievaním sa. Nízke vonkajšie teploty koncom roka sa odzrkadlili na značnom náraste priemernej spotreby nafty, ktorá sa pohybuje tesne nad šesťlitrovou hranicou.

Zimné obutie Hankook Ice Bear W300 nezostáva pri previerkach počasia bokom, a stručne by sa dalo hodnotiť ako veľmi dobré. Pneumatiky o rozmeroch 205/55 R16 majú výborné vlastnosti na suchu a na mokru. S výnimkou vyššieho valivého hluku než majú letné pneumatiky Continental Premium Contact nezmenili jazdné vlastnosti C-Maxa, ktorý ostal rovnako čitateľný a istý aj pri vysokých diaľničných rýchlostiach. Na cestách pokrytých nepríjemnou snehovou kašou sa istota pneumatík na rozdiel od vodičovej istoty nevytráca. Skôr priemerné sú Hankooky na snehu a ľade, kde by im viac “gripu” určite nezaškodilo. Veci nepomáha ani nízko položené maximum točivého momentu motoru, ktoré vyžaduje veľmi jemnú prácu s pedálom plynu, ak sa človek chce rozbehnúť na zasneženej alebo zľadovatenej ceste.

V porovnaní so zimnými pneumatikami Matador MP58, obutými na našom predchádzajúcom Forde, sú kórejské plášte o triedu lepšie všade okrem snehu a dajú sa zrovnávať s výrobkami renomovaných výrobcov ako Dunlop, či Pirelli.

Po ôsmych mesiacoch od kúpy Forda „padlo“ prvých dvadsaťtisíc kilometrov – servisný interval motorov 1,6 TDCi. Cena prvej garančnej prehliadky bola 4790 Sk

Cenník náhradných dielov a opráv:

Olej Ford Formula E

 

1300 Sk

 

Olejový filter

 

450 Sk

 

Vzduchový filter

 

470 Sk

 

Peľový filter

 

870 Sk

 

Olejová vložka

 

410 Sk

 

Čistič 1W

 

60 Sk

 

Chladiaca kvapalina Castrol Antifreeze

 

90 Sk

 

Práca

 

1140 Sk

 

4 x pneu Hankook Ice Bear W300 205/55 R16

 

16 000 Sk

 

Motorček stierača

 

0 Sk

 

Prezutie auta

 

600 Sk

 

Spolu

 

21 390 Sk

 

10 000 km

Začiatkom augusta sme mali príležitosť preveriť si kvalitu práce v značkovom servise Ford. Pri cúvaní sa nám podarilo "zrovnať so zemou" okrasnú skalku pred domom, čo si odniesol prah na vodičovej strane. Zo zdanlivo neškodného "ťukanca" vznikla oprava za cca. 20 000 Sk (výmena prahu), a preto sme sa rozhodli riešiť celú záležitosť cez poisťovňu. Nebol v tom najmenší problém, obhliadka auta prebehla bez našej prítomnosti v servise. V bratislavskom sklade Fordu však nemali potrebný náhradný diel a tak sa musel objednať z Nemecka, čo trvanie opravy natiahlo na viac ako dva týždne.

Spolu s opravou sme nechali na C-Max domontovať lapače nečistôt a rotačný zámok radiacej páky Construct. Fyzickej inštalácii predchádzalo oslovenie poisťovne Kooperatíva s otázkou, či sa zlepšená ochrana proti odcudzeniu odrazí na výške poistného. Zamestnanec poisťovne nás na bezplatnej informačnej linke ubezpečil, že sa výška poistného zníži adekvátne k typu nadštandardnej ochrany. S nainštalovaným zámkom sme sa vydali na pobočku poisťovne, kde nám oznámili, že žiadne podobné úľavy neposkytujú... Navyše sa po pár kilometroch začal uvoľňovať plastový kryt pod schránkou spolujazdca, kde po servisnom zákroku chýbala matka.

Strach z ťažkého zvykania si na naftový motor nebol opodstatnený. Dnes sa už nikto z rodiny nepozastavuje nad sledovaním kontrolky žhavenia motoru pred naštartovaním, na „povinné“ zohrievanie turbodieselu na prevádzkovú teplotu, či chladenie turba po dlhšej ceste. Na druhej strane by sa žiadal kratší prvý prevodový stupeň, pretože plynulé zrýchľovanie z pokoja nie je vôbec parketa „tédéceíčkovej jednašestky“. Do chvíle než agregátu začne suplovať turbo je jeho pružnosť ležérnejšia.

Štyria dospelí pasažieri, ich batožina, týždňové zásoby jedla, aj dôležité dovolenkové pomôcky (ako nafukovací krokodíl) sa do auta museli zmestiť pred cestou na chorvátsku riviéru. Ukladanie ťažkých ruksakov a preplnených tašiek do kufru chcelo trochu zručnosti, ale nakoniec sa zmestilo úplne všetko, vrátane elektrickej autochladničky. Cestovali sme v noci, takže nebol problém ísť aj mimo diaľničné úseky plynulo, vysokou priemernou rýchlosťou. O necelých 800 kilometrov južnejšie od domova sme dosahovali priemernú spotrebu 4,2 litra nafty na 100 km (!). Na 53 litrovú nádrž sme najazdili viac ako 1100 km, z toho bola tretina po chorvátskych „erzetách“, na ktorých sa zrovna ekonomicky jazdiť nedá.

Ford presvedčil ponukou vnútorného priestoru (hlavne po demontovaní stredného sedadla v zadnej rade) a pohodlnými sedadlami. Tým, že sa v aute sedí viac vzpriamene sa únava zo šoférovania dostavuje o poznanie neskôr, než v bežných osobných autách. Cestou späť na Slovensko sa síce odľahčil kufor, ale pridala zapnutá klimatizácia (cestovali sme cez deň) a podstatne vyššia cestovná rýchlosť (na diaľnici 140 km/h). Spotreba paliva sa na konci výletu ustálila na hodnote 4,7 l, po absolvovaní zhruba 2000 km.

Cenník náhradných dielov a opráv:

Zásterka zadná

 

1 144 Sk

 

Zásterka predná

 

1 211 Sk

 

Mech. zámok Construct

 

5 303 Sk

 

Montáž zásterok

 

600 Sk

 

Montáž Constructu

 

600 Sk

 

Oprava prahu vodiča

 

22 304 Sk

 

Spolu

 

31 162 Sk

 

Kúpa auta - jún 2005

Vyberáme druhé auto do rodiny, ktoré musí spĺňať požiadavky na plnohodnotný rodinný automobil (neuvažovali sme o menších ako Focus) s cenou do 700 000 Sk. Konečný výber sa zúžil na Ford Focus, Ford Focus C-Max a Toyotu Corollu Verso. Kvôli možnosti odpočtu DPH sme sa rozhodli pre veľkopriestorový automobil, výhodná akciová ponuka a dobré skúsenosti so značkou Ford rozhodli pre Focus C-Max. Ako optimálna pohonná jednotka sa nám javila naftová jednašestka, v kombinácii s manuálnou päťstupňovou prevodovkou.

Po usadnutí za volant sa nedá nevšimnúť vyššia a priamejšia poloha sedenia, než je vo focuse, čo sa pozitívne odzrkadľuje pri manévrovaní v meste a pri dlhých cestách, na ktorých sa človek pomalšie unavuje. Nájsť si optimálnu polohu za výškovo a osovo nastaviteľným volantom sa dá vďaka výškovo nastaviteľnému sedadlu vodiča veľmi ľahko (čo je tiež pokrok voči focusu). Príjemný dojem z použitých materiálov a kvality vypracovania ruší nešťastná kombinácia rôznych druhov „farebných dekórov“ na palubnej doske a chýbajúca lakťová opierka v stredovom panely (je súčasťou až najvyššej výbavy Ghia). Miesta je na predných aj zadných sedadlách primerane, s výnimkou pasažiera na zadnom prostrednom sedadle sa nikto nemusí uskromňovať (tento parameter sa kvôli vyššej stavbe a dlhšiemu rázvoru nedá s predchádzajúcim Focusom už vôbec porovnávať). Objem a využiteľnosť batožinového priestoru je výborná, v našom prípade ale obmedzená mrežou za zadnými sedadlami (podmienka odpočtu DPH).

Jazdné vlastnosti C-Maxu korešpondujú s názormi prezentovanými v médiách, a na špičkový podvozok sa dá spoľahnúť za všetkých okolností aj bez asistencie príplatkového stabilizačného systému ESP. Určitým obmedzením pri jazde v závodnom tempe sú väčšie náklony karosérie, tie sú ale skôr subjektívneho rázu a majú pozitívny efekt na všetkých vodičov (spomalia). Slabší z dvoch ponúkaných common-railov si dokáže s relatívne ťažkým automobilom bez problémov poradiť, a aspoň v našom prípade (zabiehali ho samí naftový analfabeti) má rád vyššie otáčky. Nebyť hluchého pásma pod 1500 ot./min, kedy má auto na všetko dosť času, označil by som aj pohonnú jednotku za výbornú. Neruší hlukom, ani neúmernými vibráciami, kontrolku žhavenia som ešte ani raz nevidel svietiť.

Za prvý mesiac sme s autom najazdili vyše 3500 km s priemernou spotrebou 5,8 l/100km. Spotreba je dlhodobá, a má klesajúcu tendenciu. Auto je ešte stále v zábehu, ale už absolvovalo viacero dlhých ciest (napr. Žilina – Viedeň – Žilina) vysokou cestovnou rýchlosťou, obsadené štyrmi pasažiermi a ich batožinou.

Hodnotenie vozidla:

Motor:

 

2

 

Spotreba:

 

1,5

 

Prevodovka:

 

2,5

 

Jazdné vlastnosti:

 

1,5

 

Účinnosť bŕzd:

 

1

 

Ovládanie auta:

 

1

 

Prenos hluku do interiéru:

 

1,5

 

Kvalita vypracovania:

 

1,5

 

Kvalita sedadiel:

 

2

 

Vnútorný priestor:

 

1,5

 

Veľkosť a využiteľnosť kufru:

 

2,5

 

Variabilita:

 

2

 

Úroveň štandardnej výbavy (Trend):

 

3

 

Cena/Úžitková hodnota:

 

2,5

 

Celkové priebežné hodnotenie:

 

1,9

 

*najlepšia známka: 1, najhoršia známka: 5

Technický popis
Karoserie
Typ
MPV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4333
Šířka (mm)
1825
Výška (mm)
1595
Rozvor (mm)
2640
Provozní hmotnost (kg)
1419
Maximální hmotnost (kg)
1920
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
550/1620
Motor
Typ
Diesel
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1560
Max. výkon kW (k)/ot./min.
80 (109)/4000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
245/1750
Spotřeba
Město
7,1
Mimo město
4,9
Kombinovaná
5,7
Palivová soustava
Palivo
Nafta
Objem nádrže (l)
53
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
11,9
Max. rychlost (km/h)
180
Převodovka
Typ převodovky
Manuálna
Počet rychlostních stupňů
5
Přenos hnací síly
Pohon
Predných kolies
Brzdy
Vpředu
Kotúčové
Vzadu
Kotúčové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
205/55 R16
Hodnotenie článku
3.0 z 5 (60%)
Hodnocené: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
Martin, 01.04.2006 22:43
povodne som na toto nemal v umysle reagovat - nech si kazdy urobi svoj nazor - ale v strucnosti. Vas problem je ocividne v tom, ze nedocitavate clanky do konca (DOPORUCUJEM) a nerozumiete Slovencine (je mi Vas uprime luto).

zopakujem to co uz odznelo: vo svojej podstate je to recenzia ocami laika - dlhodoba recenzia. Jedna sa o to, ze chceme priniasat objektivne dlhodobe testy z realneho zivota ocami bezneho pouzivatela.
Riccardo, 22.05.2006 10:46
Mně se zdá, že jsem přesně tenhle článek už někde četl, asi tak před rokem ...
Lump, 13.09.2006 08:29
Mám totožný motor vCitroenu C5, 1.6 HDi - 80kW a dlouhodobou spotřebu mám 5,6l/100km. Při číslech nad 6,2 doporučuji okamžitě navštívit autorizovaný servis.
anonym, 15.01.2008 09:15
Hmmm, kdo jezdí na krev jako umí jezdit ???
watchtower, 21.07.2008 08:56
ŽE BY PROSTĚ JEN ROZŠÍŘENÝ ČLÁNEK - "DLOUHODOBÝ TEST" - viz první příspěvky
vstúpiť do diskusie
vložiť príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů