Prihlásenie
Užívatežské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísa recenziu na môj voz  +Vloži inzerát

Za chvíli to posviští. Dostavby dálnic D3 a D4 na jihu Čech se blíží do finále

Naša téma
Jana Vandlíčková, Redakce | 04.01.2024
dalších 12 fotek
Dostavba dálnice D3 na Krumlovsku a Českobudějovicku. | foto: ŘSD
Zprovoznění dálnice D3 od Budějovic až po Kaplici-nádraží a dostavba dálnice D4. Řidiči na jihu Čech se mají  v roce 2024 na co těšit. Že se stavba jihočeské části D3 blíží do finále, potvrdil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Adam Koloušek. Podle něj bude letos zahájena výstavba dvou zbývajících úseků dálnice až k hranicím s Rakouskem.
„Do konce roku 2024 plánujeme zprovoznit všechny tři momentálně budované úseky dálnice D3 od Budějovic až po Kaplici-nádraží. V prvním kvartálu roku bychom pak měli zahájit i stavbu dvou zbývajících úseků dálnice až k hranicím s Rakouskem,“ uvedl Koloušek. Ředitelství silnic a dálnic by měla podle předpokladů zahájit tři další stavby, a to Pištín – České Vrbné, České Budějovice, severní spojka a Třebonín (MÚK D3) – Rájov. 

Tento rok by měl být také hotov okruh kolem Budějovic, jehož součástí je tunel Pohůrka. Ten je nejnižším bodem trasy D3 na celém úseku ze středních Čech až k rakouské hranici. Původně zde měla stát estakáda nad Dobrovodským potokem. Později by tunelem měla vzniknout vodní nádrž.

Stavba dálnice u Českých Budějovic:

Středočeská část dálnice D3 bude po svém dokončení měřit 58,5 kilometru. Dálnice se napojí na Pražský okruh u Jesenice a na jih povede kolem Jílového, Netvořic a Maršovic dále na Heřmaničky. S Benešovem ji propojí šestikilometrová Václavická spojka. Součástí stavby má být také deset mimoúrovňových křižovatek, sedm tunelů a most přes Sázavu.

Všech 170 kilometrů dálnice D3 by mohlo být zprovozněno v roce 2030. D3 spojí jižní Čechy a Prahu a zároveň usnadní tranzit opačným směrem do Rakouska.

Asi nejočekávanější akcí Písecka je dostavba dálnice D4, která vstoupí do poslední fáze. Hotovo je téměř osmdesát procent veškerých prací. Začalo se pracovat na stavbě dálničních odpočívek u Krsic a operačního centra u křižovatky Lety. Vznikne zde čerpací stanice se zázemím, parkovištěm či restaurací Burger King.

Projekt PPP D4 realizuje sdružení Via Salis složené z francouzských firem VINCI Highways a Meridiam. Investice zahrnuje projektování, financování a stavbu dvaatřiceti kilometrů dálnice z Příbrami do Písku a modernizaci a údržbu dalších 16 kilometrů již zprovozněných navazujících úseků. Stavba začala v červnu 2021 a hotovo má být v prosinci 2024.
Hodnotenie článku
Hodnocené: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
u článku nie je zatiaž žiadna diskusia
vloži príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů