Prihlásenie
Užívatežské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísa recenziu na môj voz  +Vloži inzerát

Pumpaři příliš nevydělali

Aktuality
TZS | 08.09.2005
Čerpadláři využili zpráv o chystaném zdražení benzínu a zdražovali více, než museli. "Někteří si přilepšili, ale ani zdaleka nenahradili ztráty na marži, která jim klesala v průběhu roku," míní předseda Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček.

Lidem vadí, že čerpadláři patrně využili zpráv o chystaném skokovém zdražení benzínu a zdražovali více, než museli. "Někteří si přechodně přilepšili, ale ani zdaleka nenahradili ztráty na marži, která jim klesala v průběhu roku," míní předseda Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček.

Proč se ceny zvýšily tak prudce hned po zprávách o nedostatku benzínu v USA? Vždy v minulosti se na razantní zdražení ropy reagovalo až s několikatýdenním zpožděním.
Na rotterdamské burze se neobchoduje jen ropa, ale paralelně i pohonné hmoty - benzín a nafta. A velkoobchodní ceny jsou podle smluv mezi rafinériemi a dodavateli na straně jedné a distributory na straně druhé odvozeny z cen pohonných hmot právě na rotterdamské burze. Tam ceny benzínu ve středu minulý týden vystřelily nahoru a ve srovnání s týden starými cenami byly v přepočtu vyšší o více než tři koruny. To se vzápětí projevilo i v Česku. A když k tomu připočteme i nárůst daně z přidané hodnoty kvůli vyšší prodejní ceně, museli pumpaři zaplatit dodavatelům o tři padesát až čtyři koruny za litr benzínu více. To se také hned projevilo.

Dobře, ale proč tedy pumpaři zdražovali někde až o pět korun? Část pumpařů si jistě "namastila kapsy".
To nelze takhle zjednodušit. Musíte porozumět tvorbě cen. Obvykle se zboží pohybuje v řetězci velkoobchodník - distributor - pumpa. Mezi distributorem a pumpou jsou smlouvy většinou postaveny tak, že k pohybující se nákupní ceně si distributor připočte fixní částku, která kryje náklady na dopravu a jeho marži, a za tuto sumu prodává zboží dál na pumpu. Klíčové pro tvorbu ceny jsou tak smlouvy mezi velkoobchodníky a distributory. V naprosté většině jsou tyto smlouvy odvozeny od vývoje ceny produktů na burze v Rotterdamu. Některé smlouvy pracují s "týdenní cenou" a cena se mění vždy na začátku týdne, zpravidla v úterý, kdy velkoobchodníci oznámí novou cenu. Pokud však dojde k mimořádnému cenovému pohybu na burze, upravuje se cena výjimečně i v průběhu týdne - tak se stalo i před víkendem. Jiné smlouvy zase pracují s "denními cenami" - cena se mění průběžně i během týdne a aktuálně reaguje na burzovní vývoj.

Nárůst mohl být stejný alespoň u pump se stejnými smlouvami.
To, že nárůst nebyl všude přibližně stejný, bylo dáno tím, že na některých pumpách ještě doprodávali staré zásoby se starými cenami, na jiných už prodávali z nových závozů s novými vyššími cenami. Proto byly o víkendu ceny velmi rozkolísané.

Hodnotenie článku
Hodnocené: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
petr, 22.09.2005 21:42
ale nestěžujte si že je benzín drahý, vždy pojedete i kdyby litr stál kilo
vstúpi do diskusie
vloži príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů