Řidiči na dálnici D35 zažili před několika dny neobvyklý pohled – mezi Kocourovcem a Velkým Újezdem projížděla kolona šesti tanků Leopard 2A4. Pětapadesátitunová obrněná vozidla vyrazila z přáslavické posádky a poprvé v historii české armády se přesouvala po dálnici vlastní silou bez použití podvalníků. Tanky s gumovými patkami na pásech absolvovaly výcvik jízdy v koloně.
Tanky Leopard 2 mohli řidiči potkat na
dálnici D35 v úterý. Šest pětapadesátitunových strojů vyjelo přímo z přáslavické posádky, kde 73. tankový prapor sídlí.
Tanky se po dálnici bez podvalníku pohybovaly poprvé v historii české armády. „Leopardy 2 mají na pásech gumové patky, díky kterým mohou přejíždět i po zpevněných komunikacích,“ popsala armáda.
Trasa, na které vojáci cvičili jízdu v koloně, byla vyznačena kužely. Pro těžkou techniku byl vyhrazen pravý pruh, místy se proto tvořily kolony. Na bezpečnost dohlížely
Vojenská policie i Policie ČR.
Armáda i tak žádala řidiče o obezřetnost. „Pokud nás náhodou na silnicích potkáte, poprosíme o ohleduplnost, dodržování bezpečnostních zásad a pokynů vojenské policie. 55 tun nikam neuhne,“ upozornila před cvičením na sociálních sítích.