Prihlásenie
Užívatežské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísa recenziu na môj voz  +Vloži inzerát

Hitem Čechů jsou použité automobily

Odborné recenzie
Redakce TipCars.com | 14.03.2005
Prodej nových vozů roste hlavně díky zájmu podnikatelů, zatímco soukromí řidiči chtějí raději ojetá auta. Vyplývá to ze statistik prvních registrací automobilů za letošní leden a únor.

Prodej nových vozů roste hlavně díky zájmu podnikatelů, zatímco soukromí řidiči chtějí raději ojetá auta. Vyplývá to ze statistik prvních registrací automobilů za letošní leden a únor.

Registrace nových osobních aut se zvýšily meziročně o necelá dvě procenta, zatímco registrace ojetin vzrostly téměř o třicet tři procenta. Oproti tomu u užitkových vozů, kde si podnikatelé mohou při nákupu odečíst DPH, registrace nových vozů vzrostly o třetinu.

Zájem o ojetiny znovu roste
Dovoz použitých vozů do Česka je nadměrný a republika na něm prodělává, soudí odborníci. "Tím, že stát nereguluje dovoz ojetin, přichází na DPH o milióny," uvedl ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Za loňský leden a únor přitom registrace ojetých aut klesly meziročně o deset procent. Během roku, především po vstupu Česka do Evropské unie, dovoz ojetých aut vzrůstal. Za celý rok 2004 pak byl o pět procent, tedy o šest tisíc vozů, vyšší než předloni. Za první dva měsíce letošního roku úřady registrovaly o čtyři tisíce ojetin více než za loňský leden a únor, tempo zájmu o použitá auta tak roste.
Podobný problém má Polsko, kde letos klesl prodej nových osobních aut meziročně o 34 procent. Odbyt klesá od loňského vstupu země do EU, kdy se odstranila cla na dovoz ojetin a zároveň o sedm procent vzrostly ceny nových aut. Kvůli evropským předpisům skončila i praxe, kdy se osobní auta registrovala jako nákladní a majitel neplatil 22 procent DPH. Loni se tak v Polsku prodalo 318 tisíc nových vozů a dovezlo více než 830 tisíc ojetin.

Podnikatelé šetří za DPH
Razantně se s dovozem ojetin vypořádali v Maďarsku. Zatímco ještě před třemi lety se do země dováželo sto tisíc ojetin ročně, loni to bylo jen osm tisíc. Stát totiž zavedl registrační daň, za auto starší osmi let musí majitel platit registrační poplatek o polovinu vyšší než u nového vozu. Letos se zavedly další poplatky, které zdraží ojetá auta ještě o třetinu.
Stejným tempem jako dovoz ojetin roste v Česku i prodej malých užitkových aut. Většinou jde o kombíky, které se po namontování dělicí mřížky označí jako nákladní vozy. To majiteli dovoluje odečíst DPH při nákupu. Komfortní nový Ford Focus kombi lze pořídit za 390 tisíc korun.
"Odpočet DPH, to jsou pro firmy velké peníze. Zájem proto trvá a my se přizpůsobujeme. Nyní nabízíme pět modelů osobních aut s možností odpočtu daně," řekl František Konrád z pražské společnosti Auto Domanský, která patří k největším prodejcům vozů značky Peugeot v Česku.
Přestože si evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová ve včera vydané zprávě pochvaluje, že ceny nových aut v zemích unie se sbližují, markantní rozdíly stále přetrvávají.
Například vůz Opel Astra, který patří mezi deset nejprodávanějších aut v Evropě, stojí v Německu o téměř polovinu více než v Dánsku. Pokud si tedy Němec koupí astru v Dánsku, ušetří až 3700 eur. Zatímco průměrný Čech vydělává na Škodu Fabii patnáct měsíců, Němec jen tři.

Firma kupuje vozy v cizině
Těchto cenových rozdílů využívali loni nejprve jednotlivci, ale na podzim se už objevila první firma, která kupuje pro své zákazníky vozy v zahraničí. Plzeňská firma AutoDirect má aktuální databázi cen osmnácti set dodavatelů a hledá, kde je požadovaný model nejlevnější. Nenakupuje u automobilek, ale u dealerů, využívá i jejich slev.
"Za pět měsíců do konce února jsme dovezli 112 vozů za 55 miliónů korun. Letos prodáme asi tři sta aut, denně nám chodí na třicet poptávek," říká předseda představenstva AutoDirectu Jiří Jírovec. V západoevropských zemích je tento diskontní způsob prodeje běžný, v Česku teprve začíná.

Počet registrací automobilů v Česku

Kategorie  

leden a únor

 

změna

 

změna

 
 

2004

 

2005

 

v ks

 

v %

 
Osobní vozy nové16 188

16 488

 

300

 

1,8

 
Osobní vozy ojeté z dovozu

12 870

 

17 089

 

4 219

 

32,8

 
Malé užitkové vozy nové

3 110

 

4 114

 

1 004

 

32,3

 
Malé užitkové vozy ojeté z dovozu

864

 

955

 

91

 

10,5

 
Nákladní automobily nové

695

 

1 025

 

330

 

47,5

 
Nákladní automobily ojeté z dovozu

364

 

538

 

174

 

47,8

 

Zdroj: Sdružení automobilového průmyslu

Hodnotenie článku
Hodnocené: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
wlado, 20.11.2006 22:29
Zaujímavý názor. Hlavnou úlohou štátu je teda ryžova na DPH? Sdružení automobilového prúmyslu, presnejšie povedané lobing Škoda, neváha použi akýkožvek hlúpy argument.
Peter, 19.01.2007 07:35
Přesně, platíme daňe a ještě budou vydělávat pro sebe
vstúpi do diskusie
vloži príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů