Prihlásenie
Užívatežské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísa recenziu na môj voz  +Vloži inzerát

Kde se letos otevřou nové úseky dálnic? Rekordní plány počítají se 120 kilometry

Naša téma
Miroslav Elsnic | 11.01.2024
Za jízdu po dálnici si od příštího roku připlatíme. | foto: Shutterstock
Bezmála 120 kilometrů nových dálnic plánují v roce 2024 otevřít zástupci Ředitelství silnic a dálnic. Rozestavěno je nyní 118 kilometrů nových dálničních úseků a 64 kilometrů silnic I. třídy. I proto bude Ředitelství silnic a dálnic v letošním roce hospodařit s rekordním rozpočtem přes 79 miliard korun.
"Doplácíme nyní na historický dluh. Dopravní infrastruktura měla být hotová už v roce 2010. Bohužel není a nyní. Snažíme se ji co nejrychleji dostavět. Pokud se nám to nepodaří, bude to znamenat v dalších letech ještě větší ekonomické problémy," uvedl ministr dopravy Martin Kupka s tím, že pokud se to nepodaří, budeme Česká republika hůře konkurovat ostatním zemím.

Martin Kupka chce ve větší míře do financování výstavby dálnic zahrnout i soukromé investory, a to formou PPP projektů (takzvaný Public Private Partnership, kde je výkon veřejné služby svěřen soukromému partnerovi). Už nyní se takto staví 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Na starosti jej má konsorcium stavebních společností Via Salis.

Česko za dálnici zaplatí zhruba 19 miliard korun, a to ve splátkách. První pošle stát až po zprovoznění dálnice, tu poslední v roce 2048. Po celou dobu se o cestu bude starat soukromý investor. V případě snížení kvality bude stát koncesionáře pokutovat srážkami z měsíčních splátek.
Hodnotenie článku
Hodnocené: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
u článku nie je zatiaž žiadna diskusia
vloži príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů