Prihlásenie
Užívatežské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísa recenziu na môj voz  +Vloži inzerát

Měsíc poté: na silnicích je bezpečněji

Aktuality
TZS | 03.08.2006
Zastánci silničního zákona včera dostali do rukou silný argument: během prvních třiceti dní platnosti řidiči šlápli na brzdu a hned se to projevilo ve statistikách. Při dopravních nehodách v červenci zemřelo šedesát lidí, což je téměř o 49 procent méně než ve stejném období loňského roku. Dalších 2115 lidí utrpělo zranění, loni jich bylo o 1044 víc.
Strach přeroste ve zvyk
Je to dramatický pokles, který ukazuje, že zákon zavádí na českých silnicích - dosud označovaných za džungli - pořádek. Otázka proto zní: nešlápnou řidiči začas opět na plyn?
"Stávající ustrašenost řidičů se postupem času přemění v klasické dodržování rychlosti. Jde jen o zvyk," míní Václav Špička z Autoklubu.
Zástupce ředitele republikové dopravní policie Vladimír Stupka mu přitakává: "Myslím si, že se to do starých kolejí nevrátí. Není žádoucí, aby se zákon nějak výrazně měnil. Bude jen důležité dál uplatňovat sankce." Jenže: už jednou podobný obrat nastal.
Když byl před osmi lety snížen rychlostní limit v obcích ze šedesáti na padesát kilometrů v hodině, mrtvých na silnicích ubylo. Avšak za rok a půl statistická čísla opět začala stoupat.
Podle oslovených odborníků to ale nejde srovnávat s letošní změnou. Tenkrát totiž za překročení rychlosti nehrozily přísné tresty a ztráta bodů.
"Strašák v podobě odebrání řidičského průkazu funguje výborně," poznamenává Špička.
A navíc: dosavadní bleskové průzkumy naznačují, že většina lidí s přísnější kontrolou na silnicích souhlasí.

Hlasitá menšina
MF Dnes citovala průzkum agentury Median, podle něhož 67 procent dotázaných odpovědělo na otázku, co říkají novým pravidlům, že "jsou správná, lidé si dají větší pozor a bude méně nehod". Naproti tomu třicet procent lidí má názor, že je to "zbytečná šikana státu".
Řidiči také tvrdí, že je zákon donutil změnit styl jízdy. Většina z nich (takřka sedmdesát procent) říká: Musím se nyní více hlídat, abych neudělal přestupek. "Ukazuje se, že proti zákonu je jen menšina řidičů, ale bohužel je poměrně hlasitá," glosuje psycholožka Vlasta Rehnová.
Jaroslav Heinrich z Centra dopravního výzkumu si myslí, že novému zákonu nejvíce škodí hlasy, které jej zpochybňují. "Padesátka tam přece není napsána proto, abychom jezdili ve městě šedesát. Je to zákon jako jakýkoliv jiný," dodává.
Někteří politici a státní zaměstnanci už přitom stačili normu zpochybnit. Nejdříve začal mluvit premiér Jiří Paroubek o amnestii a pak zákonu zasadil jednu z největší ran sám policejní prezident Vladislav Husák. Novináři jej přistihli, jak se řítí po dálnici o šedesát kilometrů rychleji, než dovoluje norma.
Nicméně i zastánci zákona připouštějí, že časem by se mohly v zákoně pozměnit některé drobnosti: třeba vysoké pokuty pro cyklisty, kteří při pádu zraní jen sami sebe.

Lepší služby na dálnicích
Bývalý šéf Asociace autoškol Bedřich Liška by šel ještě dál. "Myslím, že nový zákon je nevyvážený, obsahuje pro řidiče samé represe a žádné výhody," říká.
Jaké výhody? "Například v Německu nový zákon ustanovil silniční služby, které usnadňují situaci řidičům čekajícím v mnohakilometrových kolonách na dálnicích. Dodávají jim vodu a pohonné hmoty či poskytují jejich spolucestujícím deky."
Čeští politici ale zatím přemýšlejí pouze o zmírnění trestů.
Občanští demokraté včera představili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která má zvednout hranici dvanácti trestných bodů pro řidiče na osmnáct. "Naplnily se obavy z toho, že příliš přísný systém bodového ohodnocení přestupků v silniční dopravě poskytuje prostor pro korupci a šikanu," tvrdí autoři novely, kterými jsou poslanci ODS Vlastimil Tlustý a Eva Dundáčková.

Silniční zákon po dnech
1.7. Vstupuje v platnost nový silniční zákon, který zavádí bodový systém. 

3.7.

 
Premiér Jiří Paroubek veřejně prohlašuje, že zákon je drastický a navrhuje dočasnou amnestii pro řidiče. 
6.7. Úředníci z některých radnic si stěžují, že kolabuje počítačový systém, do něhož mají ukládat trestné body. 
8.7. Opilý řidič se chce zastřelit po dopadení policií. 
9.7. Starostové zveřejňují své obavy, že zákon vyžene turisty z vinařských cyklostezek. 
10.7. Ministr vnitra František Bublan startuje akci s názvem Čisté silnice. Nařizuje dopravní policii, aby vytipovala místa se špatným dopravním značením. 
14.7. Ministr dopravy Milan Šimonovský odmítá bodový systém změkčit, zatímco šéf vnitra Bublan navrhuje zvýšit bodový limit ze 12 na 18.  
15.7. První statistiky: za dva červencové týdny zemřelo na silnicích nejméně lidí od roku 1990. Počet smrtelných havárií klesl téměř o třetinu. 
19.7. Řidič z Rakovnicka by nasbíral rekordní počet bodů, rovných třicet, v případě, že by policisté sečetli všechny jeho přestupky. Řídil opilý a bez platného řidičského průkazu.  
18.7. Policejní prezident Vladislav Husák je dva dny po sobě přistižen, jak výrazně překračuje povolenou rychlost v obci i na dálnici. Jeho nadřízený František Bublan mu pouze domlouvá. Husák si určí trest sám: čtvrt roku bez řidičáku a deset tisíc na charitu. 
22.7. Dvacetiletý TomᚠPetrů ze Zlína spadl z kola. Před jízdou nepil a zranil jen sám sebe, přesto mu podle zákona hrozí pokuta 25 tisíc korun.  
23.7. Vůz s ministrem vnitra Bublanem jede po dálnici rychlostí 170km/h. Ministr se hájí tím, že o rychlosti nerozhodoval on, ale jeho ochranka. 
25.7. Petici, kterou zveřejnili odpůrci zákona na stránkách www.chcetezmenu.cz, podepsalo více než deset tisíc lidí.  
27.7. Vedoucí dopravního inspektorátu ve Frýdku-Místku Michael Čaš havaroval pod vlivem alkoholu. Policista tvrdí, že řídila osoba, kterou ale na místě nehody nikdo neviděl. 
Hodnotenie článku
Hodnocené: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
Aleš, 04.08.2006 13:02
Pokud Šimonovský zákon četl, před tím než ho v téhle podobě předložil, tak musí být naprostý idiot.
No a jestli ho nečetl, tak je ještě větší.
Já nejsem naprosto proti tomuto zákonu, ale jsem jednoznačně pro převzetí např. německé verze.
No řekněte sami jaká může být inteligence člověka který vymyslí například: KDO ZPŮSOBÍ NEHODU A ZAVOLAÁ POLICII POSKYTNE PRVNÍ POMOC ATD. DOSTANE POKUTU 25 - 50TIS KČ.
NO A KDO ZPŮSOBÍ NEHODU A Z MÍSTA NEHODY UJEDE DOSTANE POKUTU 5 - 10 TIS. KČ.
Nezlobte se na mě, nepatřím mezi lidi co si libují ve vulgarismech ale tohle napsal a asi totální p..a.
Pola, 04.08.2006 20:44
Předčasné volby vyhraje ods a zruší bodový systém. Už aby to bylo. Všechno pojebali socani socanští.
kj, 05.08.2006 00:57
Ale hovno funguje. Aleš má pravdu, vzpomínám na lonský červenec, který skoro celý propršel. Jak naprší, tak je pravidlem, že je víc bouraček. Sedni si do nákladáku a táhni se za pitomcem, kterej chvilku jede 85, chvilku 75 a ty víš že před tebou je dlouhatánskej kopec a potřebuješ mít nájezdovku nějakých 95, aby ses pak od půlky kopce netáhl jak smrad a za tebou kilometrová kolona. Co jezdím, tak od července je to pravidlem. Je předčasné dělat závěry po měsíci. Bodový systém zrušit, jen to brzdí dopravu a Husák a spol. si stejně jezdí po ránu do práce svých 190 a nás mají všechny u prdele. Až mně zastaví policajti, taky si vyměřím sám trest, jak to udělal Husák, je snad stejně občan jako já, všichni jsme si rovni, ne?
Said, 05.08.2006 14:34
Tento zakon je postaveny na hlavu. Poznam dost vela ludi co by si vodicak vybavili naspe v priebehu jedneho telefonatu znamemu na policii. Ide o ludi co jazdia na svojich Tuaregoch a podobnych autíčkach 160 tam, kde je 90tka. Osobne sa snažím jazdi podla pravidiel,ale nevidím logický dôvod na to, aby som ráno po prázdnej dialnici za vhodných poveternostných podmienok nešiel viac ako 130. Štát ako najväčší zlodej v štáte nie je spokojný s tým, že berie 50% daň z palív ale ešte ma bude aj inak obmedzova a vyciciava z peňazí za každú pi*ovinku?! Zástancovia uvedomte sa-vy sa budetet obmedzova a tí, čo jazdia ako hovädá lebo na to majú (snáď len s vínimkou mladích debilkov, čo si myslia že sú Schumacher) si to aj tak vždy vybavia.
ROB, 06.08.2006 19:12
JE TO NAPROSTÁ BLBOST....statistiky vycházejí z počtu nehod nahlášených Policii....podle nového zákona 411 se nahlašují nehody až od 50 000kč namísto od 20 000 Kč škody!!! proto to snížení
vstúpi do diskusie
vloži príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů