Prihlásenie
Užívatežské meno / e-mail
Heslo
Registrácia
Napísa recenziu na môj voz  +Vloži inzerát

Kampaň: "Zacláním ti na dálnici, abys měl přehled"

Aktuality
TZS | 14.03.2006
foto: K. Směšný
Z reklamních ploch podél hlavních českých silnic útočí na řidiče kampaň na podporu kamiónové dopravy. Sdružení dopravců Česmad Bohemia, pod které patří téměř 20 tisíc vozidel, počítá s tím, že billboardová kampaň s kamióny a nápisy: "Zacláním ti na dálnici, abys měl přehled" nebo "Pro mě pach nafty, pro tvou ženu vůně růží" bude probíhat celé jaro. Dopravci za ni zaplatí 3 až 5 miliónů korun.
"Chceme ukázat, že kamiónová přeprava má obrovský přínos pro republiku. Přitom obor kamiónové přepravy se v očích veřejnosti ocitl na okraji společnosti, díky zažitým omylům," říká generální tajemník sdružení Česmad Martin Špryňar.
Jeho názor podporuje i únorový průzkum agentury STEM/MARK, podle kterého je devět z deseti lidí přesvědčeno, že kamióny nepřiměřeně zatěžují dopravu. Dvě třetiny z celkového počtu šesti set respondentů se domnívají, že kamiónová doprava devastuje silnice.

Stěžují si na silnice
"Česká infrastruktura je dlouhodobě podfinancována. Jen ze strategie rozvoje infrastruktury, kterou zpracoval bývalý místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn, vyplývá, že je podfinancována o 1,3 biliónu korun," říká Špryňar.
"Jiná studie ukazuje, že se v ČR oproti jiným zemím stavějí silnice drហa méně kvalitně," dodává.
Ředitelství silnic a dálnic namítá, že tíha stále rostoucí kamiónové přepravy dopadá především na starší silnice a dálnice. ŘSD například ze škod z kamiónové dopravy na dálnici D1 spočetlo, že na každém kilometru silnice způsobí jeden kamión škodu za šedesát haléřů. "Přitom jeden kamión poničí silnici jako 17 tisíc osobních automobilů," dodává mluvčí ŘSD Jan Hoření. Problém s nárůstem kamiónové dopravy, a tím i s větší devastací silnic, nastal v květnu 2004, kde země vstoupila do Evropské unie. V následujících měsících se pak skokově zvedl počet kamiónů jezdících po zemi o 25 procent na dnešních 800 tisíc měsíčně.

Proti dvojnásobnému trestu
V billboardové kampani však nejde jen o pozvednutí prestiže řidičů kamiónů v očích veřejnosti. "Této nálady se chopili politici a hned padají návrhy zákonů, v nichž se objevuje zákaz předjíždění kamiónů na dvouproudých silnicích nebo dvojnásobný počet trestných bodů pro řidiče kamiónů," říká Špryňar. "Dvojnásobný postih se nám naštěstí podařilo z nového silničního zákona vyndat," doplňuje.
Proč však kampaň vznikla až v době, kdy se začalo hovořit o zavedení mýtného, které postihne v prvé řadě kamiónovou dopravu? Navíc se dá očekávat, že se zavedením mýtného od roku 2007 se malá část dopravců přesune na železnici a začne využívat kombinovanou přepravu. "Se zavedením mýtného jsme smíření, i když nám to přinese náklady navíc. S tím kampaň nesouvisí," oponuje Špryňar.
Nicméně vláda loni v červenci schválila plán Dopravní politiky pro léta 2005 - 2013, jehož cílem je změnit podíl silniční a železniční nákladní dopravy. Zatím však zůstává jen u slov.
"Loni jsme zavedli kombinovanou přepravu kontejnerů po železnici mezi Lovosicemi a Duisburgem," říká Vladimír Fišer, jednatel společnosti Bohemiakombi. Dodnes však není jasné, zda stát na tento způsob poskytne dotaci. "Vzhledem k tomu, že jde o státní podporu, program už rok čeká v Bruselu na schválení," dodal Fišer. Z překladiště v Lovosicích zatím odjíždějí dva spoje týdně. Ještě letos by odsud měly začít jezdit i vlaky do jiných měst v Evropě.
Hodnotenie článku
Hodnocené: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskusia
pola, 14.03.2006 19:06
jediny kdo se ocitl na okraji spolecnosti je socan paroubek se svym zmatenym simonovskym to jak postupuji v problematice zavedeni zpoplatneni komunikaci pro kamiony me fakt vytaci s takovou tu budeme mit myto za 100 let a silnice pak vypadaji jak vypadaji
anonym, 14.03.2006 22:15
Je to jen můj subjektivní názor řidiče osobního vozu,ale shrnu, co mi na kamionové dopravě vadí:
1. její příliš velká hustota. jsou v ČR místa, kde co minutu, projede 1 kamion. To je opravdu moc. A nejedná se o dálnice, ale o silnice 1. tříd. Zkuste se zeptat místních obyvatel, jak jim jsou po chuti exhalace z výfukových plynů, hluk a nebo nemožnost přejít silnici.
2. chování některých řidičů kamionů, podtrhuji některých a chápu, že ti slušní se obecným nařčením cití ukřivdění. necítil bych to jinak. to, co ale občas na silnicích od některých řidičů kamionu zažívám bych přirovnal téměř k teroru. zřejmě si neuvědomují, že několikanásobná hmotnost soupravy jim neudílí právo absolutní přednosti i když při případném střetu je o výsledku rozhodnuto předem v jejich prospěch
3. přetěžování silnic. nevím, jaká je situace teď,ale od kamaráda, který byl donedávna dispečeem v čsad ,vím o převážení nákladu na hranice jednou soupravou a o jeho přeložení do dvou souprav před přejezdem přes hranice do ciziny. pro rejpaly rovnou napíšu, že z hranice náklad pokračoval na jednu adresu a dělení bylo pouze z důvodu hmotnosti. jinak bych se ale řidičů kamionů zastal například při situacích, kdy zablokují silnici jen proto, že se silničáři urazili kvůli padajícímu sněhu a na silnici nevyjeli. ani drobná přetížení by neměla být nějak přísně postihována, řidič těžko ovlivní nakládku a její přesné vážení.
kaccerr, 15.03.2006 18:59
Vcelku s Vámi souhlasím. Nejezdím sice TIR ale s MAN 50.403 jednostraný sklápěč. 50 v názvu znamená 50 tun celkové hmotnosti,tedy ještě o deset více než běžné TIR sopravy. Příznávám,že naložen struskou jsem měl několikrát i 60 tun. V každém stádě se najde debil,to máte pravdu,ale to co předvádí machři v osobácích proti tirákům-předjetí a prudké brždění jako potrestání za chvilkové zdržení při předjíždění-těm volům nedojde,že jde o dvě vozidla-tahač a návěs,nebo přívěs a že třeba fouká bočák jako prase. Nejhorší svině jsou ty jenž před křížovatkou náhle hodí myšku pod nákladák at nestojí za ním na křižovatce a když ten chudák kamioňák do nich vrazí tak to odsere protože neubrzdil-praví policie. Za přehuštění může absence dálničních známek pro cizince a to za masnou sumu( at nemluvíme jen o mýtu),to příjde,ale až se naši politici probudí. Dále ne špatná ale katastrofální infrastruktura. Za zničené silnice může jejich nekvalitní vybudování,jak píšou česmadi ve svém příspěvku. Proč? Protože se kdokoliv může podívat na výjezdové cesty ze struskáren a lomů a většinou narazí na cesty ve fantastickém stavu i přesto,že po nich denně vyjíždí a přijíždí stovky těžkých náklaďáků a to podtrhuji,že než se rozjedou tak to trvá-tím jen podtrhuji nekvalitu dálnic a silnic první třídy a vlastně všech našich silnic. Protože pomalujedoucí nákl.vozidlo,dělá koleje a ničí cestu mnohem více než kamion,jedoucí po dálnici 80km/h. Zdar těžkotonážníkům a mnoho megakilometrů bez srážky s volem(nebo šimonovským?) přeje kaccerr
vstúpi do diskusie
vloži príspevok do tejto diskusie
Nejčtenější články předchozích 7 dnů