0
späť
 

diskuze k tématu: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.

kategórie zaradenia témy: poradna, jaké auto koupit, jaké palivo vybrat, jaký typ motoru vybrat, servisní náklady, typ vozidla, osobní
Kromkamp
počet príspevkov13
dátum registrácie22.06.2020
Pondelok 22.06.2020 11:40, Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
Dobrý den,
v nejbližší době nás čeká koupě druhého auta do rodiny. Je nás 5 (3 děti). Jako hlavní vůz máme Opel Zafira 2018, se kterým jsme velmi spokojení. Teď ale potřebujeme vyměnit starý Peugeot 207. Používání druhého auta je celkem specifické, protože se jednáve velké většině případů o krátké trasy. Ráno 7km do práce a večer 7km z práce. Sem tam nějaký pojezd v perimetru cca 20-30km od domu. Dálnice zcela minimálně, ne-li vůbec. Roční nájezd cca 7000 km. Na vše ostatní používáme Zafiru. Celkem poctivě jsem si pročetl cca 15 stránek v diskuzním fóru a došel jsem k těmto závěrům:

- nechci Daciu (třeba je to chyba, nechtěl bych to tady zbytečně rozebírat)
- kombík, aby se do něj pohodlně vešel kočár + další jiné věci s dětmi spojené
- asi by to měl být nepřímovstřikový benzín? (kvůli těm převážně krátkým trasám)
- chtěl bych nové auto, protože se časem v rámci rodiny podědí, takže nevadí, že s tím moc
nenajedu
- něco nenáročného a nekomplikovaného na údržbu (jestli to bude žrát 6l nebo 7,5l neřeším)
- z výbavy určitě klimatizaci (stačí manuální), rádio s USB

Co jsem se tak dozvěděl tady na fóru, tak by se asi nabízel
- Hyundai/KIA i30/Ceed 1.4 CVVT
- Fiat Tipo 1.4 (to je asi tak nejmenší, co by rozměrově ještě vyhovovalo)
- nějaké další nápady?

Co si o tom myslíte? Je nějaká jiná lepší varianta v ceně zhruba kolem 350.000,- ?
Jsou třeba vhodné i přímovstřiky? Třeba Renault 1.3 Tce nebo PSA 1.2 PureTech ?

Děkuji za odpovědi
reagovať
BobanHTP
počet príspevkov2404
dátum registrácie19.08.2015
Pondelok 22.06.2020 12:40, RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 22.06.2020 11:40 (Dobrý den,v nejbližší době nás ...)

Dobrý den/Ahoj ,.. v podstatě sis odpověl dle mého sám dobře. Jestli chceš nový vůz, tak těch možností tolik není.
- Fiat Tipo 1.4 má můj kamarád několik kusů ve flotile třetím rokem a sekají jen dobrotu. Ale jedna věc je pro mě otázkou a to je, jak bude vypadat za deset let karosérie, nevím prostě. Sousedka má Punto Grande a je ok, kamarád měl dlouho ve flotile Stilla(než přišly Tipa) a neměly problém s korozí. Jinak mě je Tipo velmi sympatické a bude mít levnější servis, než korejci. Tipo má také vzadu více místa a s trochou "presu" se tam vlezou tři dětské sedačky

- Nová i30/Ceed 1.4 CVVT seká dobrotu, interiér působí hodnotněji, než v Octávii III a skladovek je veliký výběr. Jen si ověř ceny servisních prohlídek, protože jsou povinné během celé záruky pět let a nebývají vždy ty nejlevnější . Antikorozní ochrana byla spíše průměrná u předešlých generací, takže visí otazník, jaká bude i30 za deset let. Korejci mají občas dražší díly a druhovýroba není tak rozšířená jako u konkurence.

A proto mě napadá mladá ojetina z japonska a tím myslím jedině přímo od dealera s jasnou celou servisní historií: Toyota Auris 1.6 VVT cca 2017+, klidně automat, na popojíždění výborná věc za mě. Auris a Corolla se obecně dědí v rodině, není důvod takový vůz prodávat vůbec

Možná by stalo za námahu vyzkoušet skladovku Fiat 500L Lounge, rovněž s motorem 1.4i, protože děti mají rády vyšší posed a velká okna, vlastně i manželky

Tož držím palec!
reagovať
Kromkamp
počet príspevkov13
dátum registrácie22.06.2020
Pondelok 22.06.2020 15:31, RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: BobanHTP, 22.06.2020 12:40 (Dobrý den/Ahoj ,.. v podsta ...)


Díky za rychlou a obsáhlou reakci. Ten Fiat 500L nee. Ten se mi vůbec, ale vůbec nelíbí :(
Ty přímovstřiky 1,3 Tce a 1,2 PureTech bys teda nedoporučil, stejně jako jakýkoliv jiný přímovstřik? Já jen, než je úplně vyškrtnu z hledáčku.

Koukal jsem i na toho Aurise......no nevím. Když uvážím, že za zhruba stejnou cenu můžu mít nové auto s 5-ti letou zárukou....... Ten Auris bude mít v momentu koupě takové kilometry, které s novým autem najedu tak možná za 7-8 let (50-60 tisíc.)......

OT: Dělám přes 20 let do elektroniky a vím, že v dnešní době je z hlediska životnosti a spolehlivosti téměř jedno, co člověk a v jaké kategorii koupí. Kdo má delší záruku, tak je KING. Jde více méně pouze a vlastnosti a funkce výrobku. A taky to tak ještě před 15-ti lety nebylo.
Samozřejmě auto je trochu něco jiného, ale elektronikou je prošpikované tak jako tak.

Ještě se zeptám - motor 1,4 T-Jet je taky atmosféra, jen má navíc turbo?
reagovať
BobanHTP
počet príspevkov2404
dátum registrácie19.08.2015
Utorok 23.06.2020 10:20, RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 22.06.2020 15:31 (Díky za rychlou a obsáhlou rea ...)

Ahoj, motory 1.2 TSI a 1.4 TSI novější řady EA211 jsou bez debat nejodolnější přímovstřikové motory s turbem co znám. Můj synovec v servisu to může jen potvrdi. Má tam Rapidy 1.2 TSI, které jezdily jen po městě, 200tis.km a nic jim není. Takže pokud chceš svižnější svezení, ale i jakousi spolehlivost, volil bych tento motor.

Fiatí 1.4 TJET je nepřímovstřikový turbomotor, pan Vaculík ze SM jej velmi chválí. Mě jen zarazilo, že Tipo, které mají na dlouhodobý test, za studena škube ale také občas jde cítit benzín v kabině a ani v servisu nenašli netěsnost. Můj Rapid 1.2 TSI 66kw nechám tak minutu zahřát a jedu bez škubání, tichounce, bez vibrací a ještě se spotřebou 5,4 za poslední čtyři roky celkově. Nevýhodou 1.2 TSI je vlažnější reakce motoru do těch 1800 otáček, pak se nadechne turbo a jede nadprůměrně pěkně - s pohledu atmosférické 1.4i, je to nebe a dudy výkonově. Chce to projet holt ať máš jasnou představu

Jinak něco málo o motoru 1.4 TJET pan Vaculík popisuje tady:
https://www.youtube.com/watch?v=vjnpubKQk98&t=721s
reagovať
Kromkamp
počet príspevkov13
dátum registrácie22.06.2020
Utorok 23.06.2020 14:02, RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: BobanHTP, 23.06.2020 10:20 (Ahoj, motory 1.2 TSI a 1.4 TSI ...)

U toho TSI by ale přicházel v úvahu jedině Rapid (malý) nebo Octavia (drahá).
Asi teda nakonec budu volit mezi Tipo, Ceed a i30 s tou nepřímovstřikovou 1,4. Zřejmě i v tomto pořadí. Na klidnou pohodovou jízdu to bude OK a snad to budou i držáky.

P.S.
Kdybychom se teda eventuelně bavili o ojetině cca 2016+, tak jsou kromě Aurise ještě nějaké další kombíky s nepřímovstřikem v této kategorii k dispozici?
reagovať
BobanHTP
počet príspevkov2404
dátum registrácie19.08.2015
Streda 24.06.2020 12:27, RE: RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 23.06.2020 14:02 (U toho TSI by ale přicházel v ...)

Ahoj,
z nových vlastně nic, leda Dácia 0,9Tce a novější a výkonnější 1.0 Tce, která je zatím jen v Dusteru a pak v Renaultím Cliu a Capturu II (krásné auto! )

Co mě napadlo, i30 teď prodělala facelift, ale také má nový atmosférický motor 1.5 CVVT a ten by už mohl mít lepší dynamiku, než 1.4i, přitom stále je to nepřímovstřikový agregát. Bohužel více o něm nevím, ikdyž bydlím 10km od Nošovic Skladovek je docela velký výběr:
https://www.hyundai.cz/vozy-bez-cekani/skladove/i30-kombi-2020

Pak zbývají mladší ojetiny s nepřímým vstřikem a v kombíku:
- Opel Astra 1.4i 74kw
- Ford Focus III 1.6 Ti-VCT(bohužel do roku cca 2015)
- Honda Civic 1.4/1.8 VTEC
- Uskromnit kufr a zkusit Mistubishi ASX 1.6 MIVEC cca 2017+
- nebo Suzuki Vitara/S-Cross 1.6 VVT
reagovať
Kromkamp
počet príspevkov13
dátum registrácie22.06.2020
Streda 24.06.2020 12:49, RE: RE: RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: BobanHTP, 24.06.2020 12:27 (Ahoj,z nových vlastně nic, led ...)


Díky moc za vyčerpávající odpověď.

Vidím, že tomu opravdu rozumíš. Proto bych se chtěl zeptat ještě na jednu věc. Jak jsem pročítal různá fóra, diskuze a testy, tak jsem narazil na informaci, že u motorů Opel 1,4 Turbo dochází často snad k prasknutí pístů nebo tak něco, kvůli detonačnímu spalování či co. Moc tomu nerozumím, ale psali to na víc místech a nedoporučovali je(psali to teda v souvislosti s Astrama). Jsou tím prý pověstné.
Týká se toto i nepřímovstřikového motoru 1,4T 103kW/140HP, který máme ve naší Zafiře?
V článku v odkaze níže totiž motor Opel 1,4 Turbo vyhlásili společně s Fiatím 1,4T-Jet (mj. Tipo) jako nejlepší benzínový motor poslední dekády.
Tak nevím, na čem jsem.

https://www.mroauto.cz/cs/blog/clanek/nejlepsi-benzinovy-motor-ve-sve-tride
reagovať
BobanHTP
počet príspevkov2404
dátum registrácie19.08.2015
Streda 24.06.2020 14:41, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 24.06.2020 12:49 (Díky moc za vyčerpávající odpo ...)

Ahoj, sám jsem z toho zmatený
Podle dostupných informací jsou dva typy motorů 1.4 Turbo
1.4 Turbo VVT (Astra J, Zafira C..)
a
1.4 SIDI Turbo (Astra K, další nevím)

Ten článek na auto.cz o Astře J popisuje, že praskají písty, takže mluví patrně o VVT, ale nemám nikoho s tímto motorem..
Ale je tam poznámka, že pokud se vůz nepřetěžuje, tak k tomu praskání nemusí docházet.
Zavolal bych do nějakého většího Opel servisu a poptal se prostě...
reagovať
Petr S
počet príspevkov1244
dátum registrácie28.11.2008
Štvrtok 25.06.2020 12:08, RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 22.06.2020 15:31 (OT: Dělám přes 20 let do elektroniky a vím, že v dnešní době je z hlediska životnosti a spolehlivosti téměř jedno, co člověk a v jaké kategorii koupí. Kdo má delší záruku, tak je KING.)


Mozna se bojite elektroniky opravnene kdyz do ni delate. K tomu bych dodal, ze za dobu cca 20 let kdy jsem mel vetsinou 2 auta soucasne, jsem nikdy nemusel resit nic na elektronice (vlastne u 17 let stareho mi akorat jednou uhnil v motoru kabel od ventilatoru kabiny). Mel jsem auta stara i nova. Asi jsem mel holt kliku kdyz je uplne jedno co si clovek kupuje.

P.S. Jinak ja zas pro zmenu delam do pocitacu

kliknutím zobrazíte originálny obrázok
reagovať
David V
počet príspevkov2056
dátum registrácie16.05.2007
Štvrtok 25.06.2020 14:05, RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Petr S, 25.06.2020 12:08 (Mozna se bojite elektroniky op ...)


Tohle bych si troufl potvrdit. Veškeré závady na elektronice jsou spíše mechanického typu, čili kontakty, zlomená raménka, páčky, atp. Nebo voda, což je zase věc poškozených prachovek a těsnění, takže zase mechanická věc.
Na Mondeu jsem měl špatný IMRC modul, který otvíral klapky v druhé větvi v sání pro plošší křiknu momentu a tam se odporoučel výkonový tranzistor. Jenže při hlubší analýze se ukázalo, že je prostě umístěn na špatném místě a motor jej nadměrně ohřívá, takže to zase není věc čistě elektroniky.
reagovať
Kromkamp
počet príspevkov13
dátum registrácie22.06.2020
Štvrtok 25.06.2020 15:44, RE: RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: David V, 25.06.2020 14:05 (Tohle bych si troufl potvrdit. ...)


Já jsem to myslel spíš tak, že mi pořád lépe vychází varianta za stejnou cenu koupit nové auto s 5-ti letou zárukou, než sebelepší, i třeba vybavenější ojetinu s 80 tisíci na hrbu a těsně po záruce.
reagovať
Petr S
počet príspevkov1244
dátum registrácie28.11.2008
Štvrtok 25.06.2020 22:01, RE: RE: RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 25.06.2020 15:44 (Já jsem to myslel spíš tak, že ...)


To zrejme jo, pokud se opravdu nakonec vejdete do te ceny a vyhovuje vam dana vybava a i to auto samotne.

Jinak po dobu zaruky budete muset servisovat auto v autorizovanem servisu, takze neni od veci si nechat predlozit ceny garancnich prohlidek po dobu zaruky.
reagovať
BobanHTP
počet príspevkov2404
dátum registrácie19.08.2015
Piatok 26.06.2020 13:01, RE: RE: RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 25.06.2020 15:44 (Já jsem to myslel spíš tak, že ...)

Ahoj, Petr má pravdu, když oželíš výbavu, tak máš nové auto, ale je třeba si ověřit, že nenecháš majlant při výměně oleje. Takový Peugeot si za první výměnu oleje v 2008 vzal 4500kč a kamarádovi rodiče-důchodci se rozhodli zrušit záruku a mění ten samý olej u garážníka, včetně filtrů a kontroly vozu za 2000kč

Ty krátké trasy 7km denně, to je fakt na atmosféru, Tipo nebo i30 1.4i. Koncern má také odolnou malou atmosféru 1.0 MPI 55kw ve Fábii kombi, ale tam Ti bude chybět výkon na těch delších cestách, ikdyž spotřeba se Ti bude líbit
reagovať
Kromkamp
počet príspevkov13
dátum registrácie22.06.2020
Piatok 26.06.2020 16:07, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: BobanHTP, 26.06.2020 13:01 (Ahoj, Petr má pravdu, když ože ...)


S těmi investicemi do prohlídek tak nějak počítám. Určitě bych ale kvůli rozdílu 2500,- /rok nehodil přes palubu tovární záruku.
Olej se ovšem musí měnit i u té ojetiny a kdoví co všechno dalšího.
Koketuji ještě s variantou koupit zánovní kus, max. 2018+, ale když s tímto porovnám cenu funglovky, tak mi to moc smysl nedává.
V podstatě už vybírám jen mezi Tipo (favorit), i30 a Ceed s těma 1,4i atmo.
reagovať
Petr S
počet príspevkov1244
dátum registrácie28.11.2008
Sobota 27.06.2020 00:13, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 26.06.2020 16:07 (S těmi investicemi do prohlíde ...)


Ta cena 4500 Kc byva za lichou prohlidku, suda byva treba za 6500 Kc kdy se meni vic materialu a prohlidka trva dele. A 6. prohlidka byva jeste drazsi, protoze se meni navic i svicky apod. podle planu vyrobce. Mimochodem toto vse nejspis garazista za 2000 Kc delat nebude a auto bude postupne chradnout pokud bude menit vzdy jen olej.

Ale souhlas, osobne bych sel radsi do noveho auta i kdyz sam bych koukal i na spolehlivost. Co je platna zaruka kdyz napr. budu 2x do roka v servisu = ztrata casu a budu se dohadovat ci je co chyba, co je bezne opotrebeni a co mi jeste uznaji na zaruku. Soudit se asi nebudete. Nakup auta je dobre zvazit z vice stran. Tim nechci tvrdit ze to co jste vybral neni kvalitni. Ty auta neznam, konkretne jsem si o tech modelech nic nezjistoval, to je hlavne na vas.
reagovať
Kromkamp
počet príspevkov13
dátum registrácie22.06.2020
Sobota 27.06.2020 10:28, RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 22.06.2020 11:40 (Dobrý den,v nejbližší době nás ...)


Prosím vás, ty motory Fiat 1,4i a 1,4T-Jet a Hyundai/KIA 1,4 CVVT nemají ještě filtry pevných částic?
reagovať
Giorgio
počet príspevkov814
dátum registrácie09.05.2007
Nedela 28.06.2020 07:16, RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 27.06.2020 10:28 (Prosím vás, ty motory Fiat 1,4 ...)


Fiat ne, u korejců bych o tom taky pochyboval. Dostalo se to až do motorů s normou Euro 6B. Fiat kvůli tomu ukončil výrobu motorů FIRE.

Jinak doporučuji se s těmi motory reálně projet. Zejména u atmosférických verzí to vypadá, že korejci trochu fixlují s čísly. Papírově je jejich atmoféra výkonnější než od Fiatu, ale při jízdě je pocitově naopak o dost línější. Společně pro oba motory ale platí, že výkon leží ve vyšších otáčkách, tzn. nebát se vytáčet nad 5 000, protože do 3 500-4 000 to ve srovnání s turbem prostě nejede a netáhne. To není chyba, to je vlastnost atmosférického motoru bez přeplňování, jakási daň za vyšší spolehlivost.
reagovať
Kromkamp
počet príspevkov13
dátum registrácie22.06.2020
Nedela 28.06.2020 09:41, RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
response to: Giorgio, 28.06.2020 07:16 (Fiat ne, u korejců bych o tom ...)

Mam letite zkusenosti s Citroen c4 1.4i 65kW rok 2007, kde me to bohate staci. Nejsem zavodnik. V porovnyni s timto by to melo jet minimalne stejne, si myslim. Tu dan za vyssi spolehlivost jsem ochoten "zaplatit" (v tomto pripade paradoxne vlastne usetrit). Budu s tim denne poskakovat 6km do prace a 90% jizd bude v perimetru 30 km od baraku. Na vsechno ostatni mame Zafiru 2018, coz je teda super auto, musim podotknout.
reagovať
Kromkamp
počet príspevkov13
dátum registrácie22.06.2020
Streda 15.07.2020 10:22, RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Giorgio, 28.06.2020 07:16 (Fiat ne, u korejců bych o tom ...)


Motory Fiat FIRE jsou již ukončeny? V konfiguraci na stránkách výrobce je možné stále tuto motorizaci objednat 1,4 / 1,4 T-Jet....
A motor 1,4 CVVT Hyu/Kia už taky končí? Teď jsem četl, že snad po faceliftu i30 už 1,4 atmo. nebudou.
No tak to teda abych sebou hodil, než to bude všechno pryč.
reagovať
Giorgio
počet príspevkov814
dátum registrácie09.05.2007
Streda 15.07.2020 11:25, RE: RE: RE: RE: Levný kombík na krátké jízdy - druhé auto do rodiny.
citácia:
reakce na: Kromkamp, 15.07.2020 10:22 (Motory Fiat FIRE jsou již ukon ...)


Budou k dispozici jen do nástupu faceliftovaného modelu. Vše, co mělo základ v motorech FIRE, už Fiat postupně nahradil. Netýká se to jen 1.4 (atmosféra, T-JET a MultiAir), ale i 1.2 a dokonce 0.9 TwinAir. Místo toho se začaly používat motory 1.0 a 1.3 FireFly, které ale mají technologický a konstrukční původ v Brazílii. Tipo je má dostat s faceliftem, který sice nemá konkrétní datum, ale bude brzy (ještě letos).
reagovať
1 2


aktualizovať
túto tému sledujete

prestať sledovať túto tému




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všetky práva vyhradené.