0
späť
 

diskuze k tématu: Odstoupení od kupní smlovy

kategórie zaradenia témy: poradna, typ vozidla, obytné
setr
počet príspevkov5
dátum registrácie13.07.2019
Sobota 13.07.2019 10:14, Odstoupení od kupní smlovy
Prosím o radu . Před půl rokem jsem prodal 15 let staré obytné auto Fiat Ducato. Vlastnil jsem ho 10 let a každý rok jsem společně s manželkou jezdili do Chorvatska. Jsme starší manželé a auto jsme přímo milovali. Ale vše jednou končí, proto jsme se rozhodli auto prodat. V době prodeje bylo ve výborném stavu (suché) motor měl najeto 70 tis.km, po technické prohlídce - bez závad.,vyměněné rozvody, nové baterie atd, .Auto koupili s obrovským nadšením mladí manželé. Převod, evidečku, ek.daň jsem zaplatil s tím, že se jedná o mladé lidi a peněz nemají nazbyt, Ale pak to začalo ! Přesně po půl roce ,na den jsem měl telefonát z Maďarska, že je zastihla průtrž mračen a auto je vyplavené a že jsem jim prodal prohnilé auto a budou to řešit soudem , nebo že zaplatím nákladnou opravu,(výměna vnitřního sololitu ,shnilou vnitřní konstrukci )a nebo budou požadovat odstoupení od smlouvy, nebo vše uhradit Na autě najeli 3 tisíce km, dělali úpravy na motoru (čipování).Můj osobní názor je, že chůzi po střeše a následného mytí smůly benzínem došlo k odlepení krycí listy a následná průtrž dokonala své. Prosím Vás o radu jak mám postupovat .Je mi 73 let mám nemocné srdce a tahanice přes soudy mi na zdraví určitě nepřidá!
Děkuji za odpověď.
reagovať
Jerry1122
počet príspevkov124
dátum registrácie16.02.2018
Nedela 14.07.2019 15:15, RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: setr, 13.07.2019 10:14 (Prosím o radu . Před půl rokem ...)


Zdravím. Nejsem právník, ale o si pamatuji z prodeje posledního auta, tak odpovědnost za skrytými vadami, které nebylo možné odhalit při prodeji bežnou prohlídkou má prodejce 6 měsíců. Poté, ať se stane cokoliv, jde již vše za novým majitelem. O to víc, pokud dělali úpravu motoru a zasahovali do vozidla, tím dle mého o záruku přišli i kdyby se ozvali dříve než po 6 měsících. Navíc pokud by auto bylo tak prohnilé, určitě by to bylo viditelné při prohlídce na zvedáku. Poradil bych se asi s právníkem, nejspíš se jedná jen o nějaké vychcánky co to na vás zkouší vzhledem k tomu jak jste jim vyšli vstříc při prodeji.
reagovať
Pavlik
počet príspevkov1326
dátum registrácie09.10.2008
Nedela 14.07.2019 18:10, RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: setr, 13.07.2019 10:14 (Prosím o radu . Před půl rokem ...)


Zcela jednoduše - vytopení auta při dešti po 6 měsících užívání není skrytá vada. Pokud by do auta zatékalo v době prodeje, zcela jistě by se tento problém projevil dříve = vada vznikla již při užívání věci novým majitelem.
Navíc pokud se ozvali jen telefonicky, nikoli písemně, nemá to žádnou váhu a vůbec bych se s nimi nebavil. Museli by vás o výskytu skryté vady informovat písemně (nebo jinak prokazatelně), což do 6 měsíců zjevně neudělali (po telefonu jste si mohli povídat třeba o pěstování růží) a tím pádem je prokázání skryté vady na nich. Stačí jim říct, ať se s vámi klidně soudí, neboť než soud rozhodne oni nesmí vozidlo užívat. To při rychlosti našeho soudnictví bude několik let ....
reagovať
setr
počet príspevkov5
dátum registrácie13.07.2019
Pondelok 15.07.2019 09:00, RE: RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: Jerry1122, 14.07.2019 15:15 (Zdravím. Nejsem právník, ale ...)


Děkuji za odpověď !
O právníkovi jsem uvažoval, ale po několika dotazech jsem dostal odpověď, že jedna hodina (pouze konzultace), stojí od 2 tisíc do 3 tisíc korun. Dotyčný kupující požaduje za opravu tzv. odborníkem 50 tisíc korun a to aniž by viděli jaký stav výdřevy pod sololitem je. Mám detailní fotografie vnitřku vozidla těsně před prodejem , kde je jasné, že do auta nikdy voda nepronikala. Stropy jsou čistě bílé, čalounění pod oknem je jako nové.
Ještě jednou děkuji za povzbudivou odpověď.
reagovať
setr
počet príspevkov5
dátum registrácie13.07.2019
Pondelok 15.07.2019 09:15, RE: RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: Pavlik, 14.07.2019 18:10 (Zcela jednoduše - vytopení aut ...)

I Vám děkuji za odpověď!
Včera jsem hledal na internetu, zda může být telefonní oznámení bráno jako cituji, dostatečně a neprodleně informován". S toho mám velkou obavu zda to může právně obstát. Po telefonu vyhrožoval a později tvrdil že má vše nahráno. Původně jsem mu chtěl nějakou formou pomoci, ale jeho nároky vstoupaly a bylo vidět, že by na 15 ti letém autě chtě dělat celou rekonstrukci.
Pokud Vás něco napadne co by prospělo mému případu, tak Vás prosím o odpověď.
Děkuji.
reagovať
Giorgio
počet príspevkov814
dátum registrácie09.05.2007
Utorok 16.07.2019 05:15, RE: RE: RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: setr, 15.07.2019 09:15 (I Vám děkuji za odpověď!Včera ...)


Byl jste dopředu upozorněn, že vás nahrává - a souhlasil jste s nahráváním? Pokud ne, je to zásah do vašich osobních práv, takže místo důkazu proti vám (který nelze použít) se z toho stává důkaz proti němu. Pokud vám vyhrožuje, nekompromisně se obraťte na policii.

Obdobně si myslím, že je to nějaký vykuk a do soudního sporu nepůjde už z toho titulu, že a) nemůže (nesmí) vůz ani opravit, ani používat po dobu sporu a b) lhůta půl roku je hraniční pro to, kdo prokazuje, zda na voze závada byla či nebyla v době prodeje (tady mohou rozhodovat dny - do půl roku se předpokládá, že byla při prodeje a opak prokazuje prodejce). Nemluvě o tom, že zatékání může podle mě být i opotřebením z důvodu věku, nikoliv vyloženě závada (i do střechy na domě vám po čase začne zatékat, protože její životnost není neomezená).

Pokud jste přesvědčen, že auto poškozeno bylo kupujícím, investujte odhadem 5 tisíc a nechejte si vypracovat posudek soudním znalcem. Už to, že to chcete udělat, by mohlo kupujícího odradit od dalších kroků. Pokud ne, máte v ruce podklad pro soudní řízení a bude to kupující, který jde do risku - bude hradit správní poplatek za podání žaloby, bude hradit vlastní znalecký posudek a riskuje úhradu nákladů za prohraný soudní proces, který se potáhne spíše roky než měsíce.
reagovať
setr
počet príspevkov5
dátum registrácie13.07.2019
Utorok 16.07.2019 08:57, RE: RE: RE: RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: Giorgio, 16.07.2019 05:15 (Byl jste dopředu upozorněn, že ...)

I Vám děkuji za příspěvek. Je to tak trochu paradox a nebývá tak časté, že se lidé zastávají prodávajícího , ale spíše "napáleného kupujícího". O to je to pro mne horší, že se nemám s kým poradit a proto Vám patří můj dík. Přesto mám na Vás ještě jeden dotaz. Pokud obdržím dopis od pana kujícího, že odstupuje od smlouvy s těch a těch důvodů, neví jak mám reagovat. ignorovat to, nebo odepsat, že s tím nesouhlasím nebo zvolit jinou alternativu. V každém případě budu postupovat podle Vašeho doporučení.
Děkuji .
reagovať
Pavlik
počet príspevkov1326
dátum registrácie09.10.2008
Utorok 16.07.2019 21:47, RE: RE: RE: RE: RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: setr, 16.07.2019 08:57 (I Vám děkuji za příspěvek. Je ...)


Pokud obdržíte dopis s odstoupením od smlouvy, doporučuji na něj neprodleně reagovat za pomoci právníka. Evidentně se v problematice nevyznáte a těch pár tisíc za právníka vám velmi pravděpodobně ušetří mnohem více peněz i starostí v budoucnu.
Telefonát poslední den půlroční lhůty není důkazem o oznámení reklamace. Jak už psal kolega výše, pokud si vás nahrál při telefonátu a nebyl jste na to výslovně předem upozorněn, nelze nahrávku jako důkaz použít a dotyčný se navíc vystavuje postihu od úřadu pro ochranu osobních údajů až do výše půl milionu.
Jinak pozor na rozšířený mýtus - na koupenou věc platí záruka 2 roky bez ohledu na stav nová / použitá (u použité se samozřejmě zohledňuje běžné opotřebení). Jen u použité věci se navíc řeší takzvaná skrytá vada, kdy prvních 6 měsíců po koupi prokazuje prodávající (že vada v době koupě nebyla) potom již musí prokazovat kupující. Toto je pro vás velmi důležité, kupující teď bude velmi obtížně prokazovat, že vada na vozidle byla v době prodeje.
Soudu bych se skutečně nebál - rozhodně bych nehrál mrtvého brouka a kupujícího bych jednoznačně odkázal na soudní řešení.
reagovať
BobanHTP
počet príspevkov2404
dátum registrácie19.08.2015
Utorok 16.07.2019 22:01, RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: setr, 13.07.2019 10:14 (Prosím o radu . Před půl rokem ...)

Dobrý den, jen se přidávám k tomu, co už tady napsali ostatní. Za mě konzultace s dobrým právníkem je k nezaplacení i tak. Spíše se poptejte známých na slušného právníka. Přesně Vám řekne jak postupovat, případně, co dělat, když dojde na vyhrožování atd. Dle mého u ojetiny nemá šanci ten "vykuk" vyhrát podle toho, co popisujete a tak zkouší "fintu velké huby" Hlavně se nebojte a neustupujte. Zažil jsem vyhrožování, když manžel jedné paní, co do nás nabourala na parkovišti chtěl změnit protokol o havárii. Tehdy mi hodně pomohl právník přímo od pojišťovny, protože nejen poradil, ale pánu vykuku zavolal a něco řekl o trestné sazbě za vyhrožování apod..
reagovať
TomasB
počet príspevkov401
dátum registrácie11.02.2019
Utorok 16.07.2019 23:49, RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: setr, 13.07.2019 10:14 (Prosím o radu . Před půl rokem ...)


Vůbec bych to neřešil a ani se s ním nebavil a ani nijak nereagoval. 15 let staré vozidlo už je spíš vergl, respektive nikdo soudný to nemůže považovat za bezvadné. Že do auta teče, to zjistili po půl roce? Půl roku nepršelo? Za půl roku se toho s autem mohlo stát cokoliv. A hlavně, pes který štěká, nekouše. Jestli chce, ať se soudí. Ale jelikož nic není písemně, tak těžko něco doloží. Pokud podá žalobu, tak dříve jak za rok se to ani nezačne projednávat, bude muset zaplatit soudní poplatky, právníka,... Do toho nepůjde. A jestli ano, tak stejně nemá šanci.
Hlavně klid, nestresovat, z toho problém nečouhá.
reagovať
setr
počet príspevkov5
dátum registrácie13.07.2019
Streda 17.07.2019 12:12, RE: RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: TomasB, 16.07.2019 23:49 (Vůbec bych to neřešil a ani se ...)

Vážení přátelé,
rád bych Vám všem poděkoval za velmi podnětné příspěvky .Byl jsem velmi potěšen, že jste morálně podpořili nepříliš zasvěceného člověka, který se dostal ne svoji vinou do nepříjemné situace. Teď je momentálně klid možná před bouří, nebo ,dáli Bůh, snad konec této anabáze. Pokud vše dobře dopadne, budu Vás krátkou zprávou informovat.
Díky
P.S. Chlapi na revanš - kdyby jste potřebovali poradit s pejskama, tak jsem dlouhodobý chovatel, rozhodčí a velký milovník těchto (na rozdíl od lidí), méně konfliktních tvorů. Kdo ví, ale i v tomto odvětví jsou soudní spory.
reagovať
BobanHTP
počet príspevkov2404
dátum registrácie19.08.2015
Štvrtok 18.07.2019 21:31, RE: RE: RE: Odstoupení od kupní smlovy
citácia:
reakce na: setr, 17.07.2019 12:12 (Vážení přátelé,rád bych Vám vš ...)

Držíme palec, ať Vám to vyjde dobře Jak říkali už staří římané: Přes překážky ke hvězdám!
reagovať


aktualizovať
túto tému sledujete

prestať sledovať túto tému




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všetky práva vyhradené.