0
späť
 

diskuze k tématu: Jaké první auto?

kategórie zaradenia témy: poradna, jaké auto koupit, jaký typ motoru vybrat, servisní náklady, vše o spotřebě, technické dotazy, typ vozidla, osobní, pojištění
Tigrack
počet príspevkov4
dátum registrácie06.11.2019
Streda 06.11.2019 22:01, Jaké první auto?
Zdravím, čeká mě výběr prvního auta a jelikož se v autech moc nevyznám tak se radši zeptám tady.
Potřeboval bych auto na denní popojíždění na vlak (cca 10 km denně) okolo 50-70tis.
Zatím přemýšlím o Golfu a Focusu, jde mi hlavně o to aby auto bylo spolehlivé a mělo nějakou rozumnou spotřebu a zároveň aby aspoň trochu nějak vypadalo (opravdu si nechci pořizovat Felicii ať už je jakkoli spolehlivá).
Dál bych se rád zeptal jak jsou na tom v tomto ohledu Mazdy a kámen úrazu kolik vlastně jako čerstvý řidič budu platit za povinné ručení?
reagovať
KoobaS
počet príspevkov1016
dátum registrácie23.04.2014
Štvrtok 07.11.2019 08:36, RE: Jaké první auto?
citácia:
reakce na: Tigrack, 06.11.2019 22:01 (Zdravím, čeká mě výběr prvního ...)


Felicie spolehlivé nejsou, jenom je spraví každej druhej strejda a díly jsou skoro zadarmo.
Pokud budou skutečně převažovat krátké trasy do 10km, tak spotřeba bude vždy vyšší. Během takhle krátké trasy se motor sotva ohřeje a studený motor žere víc. Doporučil bych menší auto, asi nejlepší volbou je najít zachovalý Renault Clio 2. generace. Největší výhoda je ta, že absolutně nerezne. Auto je dost jednoduchý a základní údržbu se snadno naučíš dělat sám.
Povinný ručení si spočítej na nějakých internetových srovnávačích - chytryhonza.cz, top-pojisteni.cz atd... Obecně, menší a slabší auto bude mít levnější pojistku.
reagovať
BobanHTP
počet príspevkov2404
dátum registrácie19.08.2015
Štvrtok 07.11.2019 13:05, RE: Jaké první auto?
citácia:
reakce na: Tigrack, 06.11.2019 22:01 (Zdravím, čeká mě výběr prvního ...)

Ahoj,
- starší Mazdy reznou a to hodně. Jinak v benzínu jsou spolehlivé, jenže přes STK projít nejde s podvozkem jak řešeto
- Povinné ručení je drahé pro mladé, bohužel je to tak, takže musíš zkoušet vyjednávat a nevzít první nabídku. Prošel bych přímo pojišťovny a zkusil se handrkovat prostě. Vyhni se raději zprostředkovatelům, často jsou podvoníci i na takových webech.

Jinak pokud si student tak doporučuji jednoznačně kolínská Citroen C1/Peugeot 107/Toyota Aygo - vše s vynikajícím motorem 1.0 VVT. A to z důvodu minimálních nároků na úržbu, solidní spolehlivosti motoru, převodovky a elektřiny. A velmi jednoduché konstrukce, kdy si podle youtube opravíš drobnosti sám.. Jediné, co je třeba udělat, je ošetřit vůz proti korozi.. Moc práce to není, vůz je malý Jinak jde o zábavné autíčko, kde se nic nekazí a spotřeba je běžně do 5l.

Pokus ale už pracuješ, silně doporučuji jít nad hranici 70tis.kč, kde se už dá koupit pěkné auto, které může dlouho sloužit a ještě se budeš na něj těšit
1. Renault Clio III 1.2/1.4 2006+ , nerezene, je hezké, jednoduché motory co snesou i krátké trasy
2. Ford Fiesta VI 1.25/1.4 Duratec 2008+ , famózní auto pro mladého řidiče, jen cena od 75tis.kč, ale stojí to za to. Být mladý asi bych bral Fiestu, je nádherná a člověk si doslova užívá řízení.

Pokud bys ale rád větší auto, tak ano seženeš např.
Golf V 1.4/1.6 MPI ročníky 2006+. Jen pozor na automatickou klimatizaci, má konstrukční nedostatek a tak u hodně vozů nefuguje a oprava stojí 15000kč. Proto ber mech. klimatizaci. Jinak hledej i mezi deriváty, tj. Jetta a Golf+ a hlavně auto udržované jinak Tě potká série investic v hodnotě 20 000+kč Lidi se zbavují tak povedeného auta, když už nechtěji investovat do oprav takže odhaduji: něco na podvozku, rozvody, svíčky, dírka ve výfuku, brzdy apod.
reagovať
Tigrack
počet príspevkov4
dátum registrácie06.11.2019
Štvrtok 07.11.2019 21:39, RE: RE: Jaké první auto?
citácia:
reakce na: BobanHTP, 07.11.2019 13:05 (Ahoj,- starší Mazdy reznou a t ...)

Díky moc, právě bych se rád vyhnul takhle malým autům jako je zmiňovaná toyota atd. Přece jenom asi nejsou moc ideální na to když nás někdy v autě pojede víc.
Něco velikostně jako je třeba golf. Možná bych ani tolik nehleděl na spotřebu pokud by auto bylo spolehlivý a nějaký ten rok by vydrželo.
Jak je na tom třeba již zmiňovaný Focus?
reagovať
KoobaS
počet príspevkov1016
dátum registrácie23.04.2014
Piatok 08.11.2019 08:27, RE: RE: RE: Jaké první auto?
citácia:
reakce na: Tigrack, 07.11.2019 21:39 (Díky moc, právě bych se rád vy ...)


V tvém budgetu bych hledal spíš focus první generace. Za nějakých 50 tis. seženeš hezký udržovaný kousek a zbydou ti nějaký peníze na pojištění, gumy a základní ponákupní servis.
Měl jsem skoro dva roky právě focus první generace z prvních let výroby. Najel jsem s ním skoro 50 tisíckm a vzpomínám v dobrém. Byla to benzínová 1,8. hledej spíše rozšířenější 1,6, nejede o tolik hůř a má lepší spotřebu. Kupoval jsem ho cca v roce 2012 za nějakých 48 tisíc. Zastavil se jednou - vinou servisu. Největší slabinou auta je koroze - převážně zadních lemů. Pokud najdeš bez koroze a budeš se starat, auto ti může vydržet dlouho. Vzadu je víceprvek, výhoda pro jízdní vlastnosti, ale u takhle starých aut už můžou být zarostlé šrouby pro štelování geometrie. Pokud bys koupil kus s vyhřívaným čelním sklem, tak si ho určitě připojisti. Ale zrovna na to sklo vzpomínám fakt rád, a te%d přes zimu budu vzpomínat ještě víc
reagovať
BobanHTP
počet príspevkov2404
dátum registrácie19.08.2015
Sobota 09.11.2019 17:29, RE: RE: RE: Jaké první auto?
citácia:
reakce na: Tigrack, 07.11.2019 21:39 (Díky moc, právě bych se rád vy ...)

Ahoj, Focus II za 70 000kč bude vabank. Možná seženeš pěkný kus od poctivého majitele, co se staral, pak není problém najezdit s 1.4/1.6 Duratecem i 300tis.km. Focus není takový držák jako Golf V, ale když člověk ho zná, připraví se. Častěji odchází například servo, občas startér. Pokud někdo do něj lil špatný olej nebo ho měnil, co dva roky, tak může už brát olej. Jinak jako celek jde o velmi odolné auto. Kamarádům, i mě, cca po 150tis. km, auto cukalo při zrychlování. Většinou jde jen o zanesený palivový filtr - nikdo ho totiž nechce měnit v našich končinách.

Pak je tu pro mě zajímavější auto - R. Megane II 2006+ 1.4. Sedan a hatchback není moc oblíbený a tak výběr je veliký a určitě najdeš zachovalý kousek. Auto nerezne a pokud budeš mít menší výbavu, není se čeho bát ani u elektriky. Dílů z druhovýroby je dostatek a stojí podobně jako pro Golf.

Nakonec ještě překvapím francouzkým Golfem Peugeot 307 1.4i po faceliftu 2007+. Funguje dobře a opět hledej s plnou servisní historíí, pak v ničem nevybočuje v průměru spolehlivostí a odměnou je příjemný interiér i povedený ještě PSA motor. Jo a nerezne!!
reagovať


aktualizovať
túto tému sledujete

prestať sledovať túto tému




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všetky práva vyhradené.