0
späť
 

diskuze k tématu: Poradí někdo s právničinou???

kategórie zaradenia témy: poradna, technické dotazy, automobilky, italská vozidla, volná diskuze
matej.matys.71FB
počet príspevkov28
dátum registrácie06.04.2015
Streda 22.07.2015 07:44, Poradí někdo s právničinou???
Dobré ráno ve spolek

Prosim vás poradil by mi někdo korektní postup jak postupovat v následující věci?
Jedná se o tohle.Před nějakou dobou jsem od pána Koupil Fiat Punto I za 16000 kč jako plně pojízdné funkční,bez závad a každý den v provozu.Vůz jsem krátce tedy projel vyzkoušel zaplatil přepsal odjel...Bohužel domů jsem to měl 180 km a při 170 jsem se zastavil u krajnice. V punto se stratila voda a motor jelikož nemá teploměr ale kontrolku která svítí až je pozdě najednou motor zakuckla a vyvalily se oblaka dýmu a konečná. řikám si no tak to těžko kdyby byl motor OK tohle se těžko stane.
Volám prodávajicimu a ten koktavě dělá překvapeného ,že to nechápe. Ujistil mne že se žádné odpovědnosti nezříká ,že mám auto do servisu odtáhnout a že opravu z velké části zaplatí cituji: výměnu motoru nebo co.,, Tak jsem učinil. Oprava vyšla na 9500 kč nebot hlava se musela dělat nová repas nepočítaje odtah. Pánovi jsem zaslal doporučený dopis s výtkou závady jejím popisem (na prach schnile potrubi k pumpě děravě mi nezrezlo po cestě.. Dál ofocený účet s požadavkem na 50% účast tj 5000 kč. Pán odepsal,že mi zaplatil přepis 800 a že tímto je celá věc pro něj uzavřená a v podstatě se mi vysmal do tváře.

1) byli jsme ústně dohodnutí na odtahu a opravě ( mohl jsme požadovat at vše zařídí on)
pán přislibil tedka se cuká
3) hovory mam nahrány všechny a pán řekl že klidně.
4) pan nevěděl kudy kam tk mi v jednom hovoru řekl,že mě zažaluje za podvod,že se snažím o okrást p peníze

je prosím vás nějaka možnost jak tuto částku vymáhat soudně ??? je mi jasné,že neuhraju soud o skryté vadě nebot nemám odborný posudek,avšak v servisu prohlásili že určitě musel dolévat vodu.
Popř kde bych měl zajít tedka když jsem splnil první krok OFICIALNI UPOMÍNKA NA ČÁSTKU S DANOU SPLATNOSTÍ DO 20.7. S DODEJKOU Převzano.
Jak se může odvíjet částka při soudním vymáhání?
Postačí tvrdit např i nahrávkou hovoru potvrdit,že pán skutečně přislibil část peněz.


Jde mi o pricip kdyby mi je naznakem řekl že si není jistý že dojedu držim pysk
pán však tvrdil,že vozidlo je V PERFEKTNIM STAVU a posleze ŽE OPRAVUD ZAPLATÍ !


nápady???? :(
reagovať
Pepe
počet príspevkov1133
dátum registrácie09.05.2007
Streda 22.07.2015 08:28, RE: Poradí někdo s právničinou???
matej.matys.71FB napísal:
Dobré ráno ve spolek Prosim vás poradil by mi někdo korektní postup jak postupovat v následující věci?Jedná se o tohle.Před nějakou dobou jsem od pána Koupil Fiat Punto I za 16000 kč jako plně pojízdné funkční,bez závad a každý den v provozu.Vůz jsem krátce tedy projel vyzkoušel zaplatil přepsal odjel...Bohužel domů jsem to měl 180 km a při 170 jsem se zastavil u krajnice. V punto se stratila voda a motor jelikož nemá teploměr ale kontrolku která svítí až je pozdě najednou motor zakuckla a vyvalily se oblaka dýmu a konečná. řikám si no tak to těžko kdyby byl motor OK tohle se těžko stane.Volám prodávajicimu a ten koktavě dělá překvapeného ,že to nechápe. Ujistil mne že se žádné odpovědnosti nezříká ,že mám auto do servisu odtáhnout a že opravu z velké části zaplatí cituji: výměnu motoru nebo co.,, Tak jsem učinil. Oprava vyšla na 9500 kč nebot hlava se musela dělat nová repas nepočítaje odtah. Pánovi jsem zaslal doporučený dopis s výtkou závady jejím popisem (na prach schnile potrubi k pumpě děravě mi nezrezlo po cestě.. Dál ofocený účet s požadavkem na 50% účast tj 5000 kč. Pán odepsal,že mi zaplatil přepis 800 a že tímto je celá věc pro něj uzavřená a v podstatě se mi vysmal do tváře.1) byli jsme ústně dohodnutí na odtahu a opravě ( mohl jsme požadovat at vše zařídí on)pán přislibil tedka se cuká3) hovory mam nahrány všechny a pán řekl že klidně.4) pan nevěděl kudy kam tk mi v jednom hovoru řekl,že mě zažaluje za podvod,že se snažím o okrást p penízeje prosím vás nějaka možnost jak tuto částku vymáhat soudně ??? je mi jasné,že neuhraju soud o skryté vadě nebot nemám odborný posudek,avšak v servisu prohlásili že určitě musel dolévat vodu.Popř kde bych měl zajít tedka když jsem splnil první krok OFICIALNI UPOMÍNKA NA ČÁSTKU S DANOU SPLATNOSTÍ DO 20.7. S DODEJKOU Převzano.Jak se může odvíjet částka při soudním vymáhání?Postačí tvrdit např i nahrávkou hovoru potvrdit,že pán skutečně přislibil část peněz.Jde mi o pricip kdyby mi je naznakem řekl že si není jistý že dojedu držim pyskpán však tvrdil,že vozidlo je V PERFEKTNIM STAVU a posleze ŽE OPRAVUD ZAPLATÍ !nápady???? :(


"Shnilé" potrubí není skrytá vada, to jste mohl detekovat sám. Taky dolévám nemrzku/destilku a žádná závada to není . Máte novou hlavu, tak jezděte a neřešte. Nebo zažádejte o platební rozkaz, když se odvolá, tak se suďte. Stejně na soudech nemaj co dělat
reagovať
Arthuro
počet príspevkov82
dátum registrácie11.06.2013
Streda 22.07.2015 08:53, Skrytá vada
Zdravím,
domnívám se, že v tomto případě by se mohlo jednat skutečně o skrytou vadu, za kterou ručí původní majitel, tuším, 1/2 roku od podepsání kupní smlouvy/předání předmětu prodeje, ty jsi však již udělal jednu velkou chybu, která ti případné dokazovaní velmi ztíží, ne-li zcela znemožní. Tou chybou byla oprava auta. Musíš si uvědomit, že v tomto případě je důkazní břemeno plně na tvojí straně, ty můsíš dokázat, že závada na autě existovala v době prodeje a nebyl jsi na ní upozorněn původním majitelem, či nebyla zjevná, to jestli původní majitel o ní věděl, nebo ne, není relevantní.
Dále je nutné důkladně si prostudovat kupní smlouvu, je-li uzavřena v papírové podobě, a je-li tam někde, byť malým písmem, napsáno něco ve smyslu "automobil vykazuje větší množství závad, není již vhodný pro provoz na veřejných komunikacích, či je určen nan náhradní díly", pak jsi bez šance.
Jak jsi měl tedy postupovat: V ideálním případě nechat porouchané auto prohlédnout soudním znalcem a nechat si zpracovat nezávislý znalecký posudek, to by však pravděpodoně značně překročilo cenu auta, v horším případě alespoň zdokumentovat okamžik, kdy se projevila ona závada a dále pak odhalení příčiny závady v servise a uschovat si poškozené díly, či toto vše ukázat původnímu majiteli a vše opět zdokumentovat.
Pokud máš nyní k dispozici jen fakturu za opravu ze servisu a nahrávky telefonických rozhovorů s původním majitelem, obávám se, že toto k prokázání zavinění v případě soudního sporu stačit nebude. (argumenty proti: Faktura - v servise máš známé, se kterými jsi se domluvil; Nahrávky - dají se pořídit i z gauče z obýváku, pořízeny bez souhlasu - nemusí být vůbec připuštěny jako důkaz...)
Výsledek je tedy více než nejistý a náklady na soudní spor půjdou v přídě prohry za tebou, tak se asi budeš muset smířit s tím, že jsi Punto "nekoupil" za 16t. ale za 26t Kč.

Ciao,
Arthuro

reagovať
Pepe
počet príspevkov1133
dátum registrácie09.05.2007
Streda 22.07.2015 09:41, RE: Skrytá vada
Arthuro napísal:
Zdravím,domnívám se, že v tomto případě by se mohlo jednat skutečně o skrytou vadu, za kterou ručí původní majitel, tuším, 1/2 roku od podepsání kupní smlouvy/předání předmětu prodeje, ty jsi však již udělal jednu velkou chybu, která ti případné dokazovaní velmi ztíží, ne-li zcela znemožní. Tou chybou byla oprava auta. Musíš si uvědomit, že v tomto případě je důkazní břemeno plně na tvojí straně, ty můsíš dokázat, že závada na autě existovala v době prodeje a nebyl jsi na ní upozorněn původním majitelem, či nebyla zjevná, to jestli původní majitel o ní věděl, nebo ne, není relevantní.Dále je nutné důkladně si prostudovat kupní smlouvu, je-li uzavřena v papírové podobě, a je-li tam někde, byť malým písmem, napsáno něco ve smyslu "automobil vykazuje větší množství závad, není již vhodný pro provoz na veřejných komunikacích, či je určen nan náhradní díly", pak jsi bez šance.Jak jsi měl tedy postupovat: V ideálním případě nechat porouchané auto prohlédnout soudním znalcem a nechat si zpracovat nezávislý znalecký posudek, to by však pravděpodoně značně překročilo cenu auta, v horším případě alespoň zdokumentovat okamžik, kdy se projevila ona závada a dále pak odhalení příčiny závady v servise a uschovat si poškozené díly, či toto vše ukázat původnímu majiteli a vše opět zdokumentovat. Pokud máš nyní k dispozici jen fakturu za opravu ze servisu a nahrávky telefonických rozhovorů s původním majitelem, obávám se, že toto k prokázání zavinění v případě soudního sporu stačit nebude. (argumenty proti: Faktura - v servise máš známé, se kterými jsi se domluvil; Nahrávky - dají se pořídit i z gauče z obýváku, pořízeny bez souhlasu - nemusí být vůbec připuštěny jako důkaz...) Výsledek je tedy více než nejistý a náklady na soudní spor půjdou v přídě prohry za tebou, tak se asi budeš muset smířit s tím, že jsi Punto "nekoupil" za 16t. ale za 26t Kč.Ciao,Arthuro


Jelikož pán nevstoupil do sporu ihned a auto na dobu sporu neodstavil, je právně víceméně vyřízené. Rubicon byl překročen, a není cesta z5. Už se to tady (ne)jednou řešilo, prostě bych to bral jako náklady na prvotní servis
reagovať
stréc od piva
počet príspevkov652
dátum registrácie23.11.2007
Streda 22.07.2015 10:39, s
už jsem to tu psal jednou,jakmile vozidlo překročí 10% své pořizovací ceny,tak se dle oficiálního postupu české znalecké komory nejedná o vozidlo ale pouze o náhradní díly a je nutno tak k tomu přistupovat.

Pokud jste tedy koupil Fiat Punto za cenu 16 000.-kč a jeho původní cena byla cca 290 000.-kč,tak již dávno se nejedná o vozidlo,ale pouze o náhradní díly,které ještě jsou v pojízdném stavu.

Je nutné k tomu tak přistoupit,auto si spravte,vyjde vás to levněji než hradit veškeré náklady soudního řízení,kde máte prakticky nulovou šanci uspět.

U 15-20 let starého auta pojem skrytá vada neexistuje,jelikož se jedná opravdu už jen o hromadu náhradních dílů de jure.
reagovať
driver111
počet príspevkov528
dátum registrácie13.03.2013
Streda 22.07.2015 10:45, soudní tahanice
Mám tušení, že přesně tohle se tu před nějakým časem , ale v jiném vlákně, řešilo. Nicméně, asi bych se v tomto případě smířil s tím, že jsem naletěl a vykašlal se na to. Protože pokud má někdo zkušenosti s českými soudy, tak usoudí, že to bude menší zlo, se se situací smířit. Chápu, že jde o princip, ale ten Vás může stát další balík a skutek utek. Bohužel stávají se horší věci a je to potřeba vidět i pozitivně - teď máte Punto v cajku, tak to využijte a jezděte.
reagovať
tomaskrtek
počet príspevkov982
dátum registrácie18.03.2008
Streda 22.07.2015 11:34, recyklát
jedná se o stejné auto, jen teď není uvedeno že to je kabrio. takže veškeré diskuze tady už proběhly-jedná se nejspíš o vadu evidentní, to že si jí kupující nevšiml je jeho rybíz, prodávající je z obliga, může argumentovat tím že kupující auto ´´uvařil´´. finanční náhrada je čistě dobrovolná, pokud si jí rozmyslel je to jen na něm. nehledě na oblíbenou klauzuli méně než 10% z pořizovací ceny nového=soubor náhradních dílů.
reagovať
stréc od piva
počet príspevkov652
dátum registrácie23.11.2007
Streda 22.07.2015 11:52, pračka
já tomu furt nerozumím z prostého hlediska.
Představte si,že si od někoho koupíté 20 let starou pračku a najednou přestane prát.Taky pujdete za prodávajícím a budete mu bušit na dveře co vám to prodal?

Prostě koupil jsem si věc,která už je dávno za životností a musím počítat s tím,že když se tam něco potentuje.Něco jiné je,kdyby se vám např.na autě pár dnú týdnu po koupi rozpadla převodovka,nebo auto pouštělo olej silně apod.....a majitel by vám o tom neřekl...
reagovať
PetrT
počet príspevkov1076
dátum registrácie24.05.2009
Streda 22.07.2015 12:28, RE: recyklát
tomaskrtek napísal:
jedná se o stejné auto, jen teď není uvedeno že to je kabrio. takže veškeré diskuze tady už proběhly-jedná se nejspíš o vadu evidentní, to že si jí kupující nevšiml je jeho rybíz, prodávající je z obliga, může argumentovat tím že kupující auto ´´uvařil´´. finanční náhrada je čistě dobrovolná, pokud si jí rozmyslel je to jen na něm. nehledě na oblíbenou klauzuli méně než 10% z pořizovací ceny nového=soubor náhradních dílů.


Přesně tak. už to tu bylo. Pán nemá žádnou šanci a může si za to sám. Koroze na chlazení by si všiml kdokoliv kdo se v autech trochu vyzná, takže to určitě neni skrytá vada. U 20 let starého Fiatu už vůbec ne.
Ještě bych dodal že pokud při rozhovuru neupozornil protistranu že je hovor nahráván může se jít s tím záznamem leda vyfotit. Nic víc.
Už ten postup opravy je na pováženou - zajímalo by mě jestli by auto bylo odtaženo do stejného servisu bez příslibu náhrady ceny za opravu prodávajícím.
Prodávající je ale taky kopyto, na takové auta se má do smlouvy psát ta formulace "jak stojí a leží" a je do smrti klid.

reagovať
Roman AX
počet príspevkov134
dátum registrácie09.12.2011
Streda 22.07.2015 16:30, zbytečná námaha
je cokoliv vymáhat. Už tady ten dotaz byl, chápu, že nešťastný kupující se s tím nechce smířit, ale má opravdu jen pár možností. 1. udělat si s autem selfíčko, 2. obrátit se na právníka, 3. smířit se s tím, že o peníze přišel, ale takový je holt život. Všechny tři možnosti mají společný výsledek, nic nedostane, u rady od právníka ještě nějaké peníze naopak vydá. Je to kruté, ale je to tak!
reagovať
Giorgio
počet príspevkov814
dátum registrácie09.05.2007
Streda 22.07.2015 18:42, RE: Poradí někdo s právničinou???
matej.matys.71FB napísal:
Dobré ráno ve spolek Prosim vás poradil by mi někdo korektní postup jak postupovat v následující věci?Jedná se o tohle.Před nějakou dobou jsem od pána Koupil Fiat Punto I za 16000 kč jako plně pojízdné funkční,bez závad a každý den v provozu.Vůz jsem krátce tedy projel vyzkoušel zaplatil přepsal odjel...Bohužel domů jsem to měl 180 km a při 170 jsem se zastavil u krajnice. V punto se stratila voda a motor jelikož nemá teploměr ale kontrolku která svítí až je pozdě najednou motor zakuckla a vyvalily se oblaka dýmu a konečná. řikám si no tak to těžko kdyby byl motor OK tohle se těžko stane.Volám prodávajicimu a ten koktavě dělá překvapeného ,že to nechápe. Ujistil mne že se žádné odpovědnosti nezříká ,že mám auto do servisu odtáhnout a že opravu z velké části zaplatí cituji: výměnu motoru nebo co.,, Tak jsem učinil. Oprava vyšla na 9500 kč nebot hlava se musela dělat nová repas nepočítaje odtah. Pánovi jsem zaslal doporučený dopis s výtkou závady jejím popisem (na prach schnile potrubi k pumpě děravě mi nezrezlo po cestě.. Dál ofocený účet s požadavkem na 50% účast tj 5000 kč. Pán odepsal,že mi zaplatil přepis 800 a že tímto je celá věc pro něj uzavřená a v podstatě se mi vysmal do tváře.1) byli jsme ústně dohodnutí na odtahu a opravě ( mohl jsme požadovat at vše zařídí on)pán přislibil tedka se cuká3) hovory mam nahrány všechny a pán řekl že klidně.4) pan nevěděl kudy kam tk mi v jednom hovoru řekl,že mě zažaluje za podvod,že se snažím o okrást p penízeje prosím vás nějaka možnost jak tuto částku vymáhat soudně ??? je mi jasné,že neuhraju soud o skryté vadě nebot nemám odborný posudek,avšak v servisu prohlásili že určitě musel dolévat vodu.Popř kde bych měl zajít tedka když jsem splnil první krok OFICIALNI UPOMÍNKA NA ČÁSTKU S DANOU SPLATNOSTÍ DO 20.7. S DODEJKOU Převzano.Jak se může odvíjet částka při soudním vymáhání?Postačí tvrdit např i nahrávkou hovoru potvrdit,že pán skutečně přislibil část peněz.Jde mi o pricip kdyby mi je naznakem řekl že si není jistý že dojedu držim pyskpán však tvrdil,že vozidlo je V PERFEKTNIM STAVU a posleze ŽE OPRAVUD ZAPLATÍ !nápady???? :(


Hůl na tebe, ne radu. Myslíš, že když se ti poprvé odpovědi nelíbily, teď dostaneš lepší? Cos čekal, že když si koupíš 16-22 let staré auto za cca 5 % původní hodnoty, že tam bude všecko jako u funglovky? Zákon jasně říká, že vadou není to, co lze přisuzovat míře obvyklé používání nebo opotřebení. U tak starého auta je tak vlastně cokoliv v normě.

Posílat upomínku nemá smysl. Není k tomu důvod - jak už tu několikrát padlo, nelze vymáhat částku za opravu, pokud původní majitel opravu neschválil/nezajistil. V okamžiku, kdy sis opravu zjednal svéhlavě, je to tvůj problém. Pokud teď po původním vlastníkovi budeš vymáhat nějaké peníze, dej si pozor, ať nakonec nedá k soudu pro podvod on tebe - teoreticky jsi totiž možná opravil něco, co opravu nepotřebovalo, a teď to chceš zaplatit.

Dále je nutné si uvědomit, že skrytá vada je taková, kterou prohlídkou a zkušební jízdou nelze zjistit. Děravou hadici či chladič i úbytek vody zjistit lze. A v neposlední řadě nemůžeš u soudu použít jako důkaz audiozáznam, s jehož pořízením druhá strana výslovně nesouhlasila (asi ses prodávajícího neptal, jestli si to můžeš nahrát)

A jedna dobrá rada na závěr: náhrada soudních výloh vítězné straně nepřísluší automaticky, ale rozhodnutím soudu. Takže by se ti mohlo dost dobře stát, že sice vysoudíš 5 000 na chlapíkovi (ale dost o tom pochybuji, IMHO nejsi v právu), ale zaplatíš soudní poplatky, výdaje, znalce a právníka a v klidu do toho tak 20-30 zahučí z tvého. A to se vyplatí!

Místo pitomých dotazů si stačí přečíst, co už na netu je (zejména bod 2) přímo od právníka: http://bit.ly/1HRYRxM
reagovať
Petr S
počet príspevkov1250
dátum registrácie28.11.2008
Štvrtok 23.07.2015 00:22, RE: Vložte svou zkušenost s vozidlem
Koukám že na výzvu od Karla: Řídíte vozidlo Fiat? Ohodnoťte jej zde! zareagoval jako první matej.matys.71FB...
reagovať


aktualizovať
túto tému sledujete

prestať sledovať túto tému

podobné vozidlá v ponuke:




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všetky práva vyhradené.